Menu

Kalkulačka je nenahraditeľný pomocník nielen školákov

  • Napísal(a)  Redakcia
  • Čítať 1770 krát
  • Tlač
  • E-mail

Jej predchodcom bolo počítadlo a za veľmi krátku dobu sa stala vynálezom, za ktorý je dnes vďačný nejeden žiak. Vedeli ste však, že kedysi v nej niektorí rodičia videli hrozbu? Tvrdili, že zničí logaritmické schopnosti detí bez toho, aby čo i len tušili, akou veľmi dôležitou a nenahraditeľnou vecou sa v budúcnosti stane.

Počítalo sa už v Egypte

Málokto si vie predstaviť riešiť dlhé matematické rovnice a vzorce bez pomoci technológií. Pred stovkami rokov však nič také ako kalkulačka neexistovalo, a tak si vtedajší obyvatelia Egypta museli vypomôcť inak. Vytvorili si takzvaný abacus, princíp ktorého závisel na guľôčkach a tyčinkách s posuvnými korálikmi. V tejto podobe abacus vydržal až do roku 1649, kedy Blaise Pascal prišiel s historicky prvým počítacím strojom v celom Francúzsku. Nevýhodou prvých kalkulačiek bola bezpochyby príliš veľká váha, takže ste si ich, na rozdiel od dnešnej verzie, nemohli len tak schovať do vrecka a bežať do školy.

Špeciálne kategórie kalkulačiek

Možno vás tento fakt prekvapí, ale aj kalkulačky sa delia do jednotlivých skupín, ako sú:

  • vedecké,
  • grafické,
  • vreckové,
  • stolové.

Vedecké kalkulačky sú určené najmä pre študentov, a to hlavne preto, že zvládajú náročnejšie a komplikovanejšie matematické operácie. Taktiež ponúkajú veľké množstvo funkcií, od základných až po štatistické. Najuniverzálnejšou voľbou sú vreckové kalkulačky, ktoré sú vhodné nielen na doma, ale aj na cestovanie. Vďaka svojej šikovnej veľkosti ich ľahko zbalíte a zoberiete kamkoľvek. 

Obľúbené značky posledných rokov

Každý z vás zrejme pozná úplnú klasiku CASIO. Okrem nej dnes nájdete aj niekoľko ďalších spoľahlivých značiek. Dlhou životnosťou sa predviedli napríklad aj značky TEXAS, Canon alebo SENCOR.

Aj farebná paleta je dnes skutočne pestrá, takže si vyberie každý.

Zdroj obrázku: {alphaspirit.it} / Shutterstock.com

návrat hore

NÁVŠTEVNOSŤ

2022        2021        2020        2019        2018       2017       2016       2015       2014       2013