Logo
Vytlačiť túto stránku

Kupujete televízor? Poradíme vám ako to nezbabrať

Kupujete televízor? Poradíme vám ako to nezbabrať

Vianočné nákupy so sebou prinášajú aj obmenu staršej domácej elektroniky, na čo samozrejme adekvátne reagujú aj predajcovia. Neviete sa zorientovať v širokej ponuke televízorov na trhu? Nie vždy musí byť akciový model vyslovene zlý, alebo výpredajový. Stačí poznať ponuku výrobcov.

Preto sme sa rozhodli priniesť sprievodcu aktuálnej modelovej ponuky najznámejších výrobcov, ktorí fungujú na našom trhu. Nebude sa jednať o žiadny veľký test, len o prehľad ponuky výrobcov pre modelový roku 2011. Ak sa v tejto téme vôbec neorientujete, nevadí, hneď na začiatku si prejdeme základnú terminológiu, a vysvetlíme niektoré zákonitosti, ktoré vo svete plochých obrazoviek platia.

Trend vývoja domácich televízorov je veľmi rýchly, a aj do nižších segmentov sa dostávajú také technológie a vlastnosti, ktoré boli ešte pred jedným, či dvoma rokmi výsadou minimálne vyššej strednej triedy. Preto už neplatí, že pokiaľ chcete televízor, ktorý bude stopercentne vyhovovať vašim, a možno aj dosť náročným, požiadavkám, musí byť zákonite medzi top modelmi výrobcu. Možno sa uspokojíte, z hľadiska výbavy, aj s niečím lacnejším.

 

Veľkosť je dôležitá

 

Základným prvkom, ktorý by mal rozhodovať o výbere televízora je veľkosť jeho uhlopriečky. Ponuka v rámci modelových rád je vždy rovnaká pre istý rozsah uhlopriečok, a preto neznamená, že ak chcete povedzme televízor s pripojením k internetu, musíte si kúpiť minimálne 40“ model.

Zatiaľ čo pri starších CRT televízoroch ste museli počítať aj s hĺbkou, pri súčasných televízoroch tento problém celkom odpadá. Limitovaný ste vlastne len šírkou priestoru, do ktorého chcete nový televízor umiestniť, a teda či sa zmestí na stolík, alebo budete musieť odrezať kus obývacej steny. Základnou premennou pre určenie veľkosti uhlopriečky, preto bude vzdialenosť medzi vašou hlavou a televízorom. Ak sa budete pozerať na malý televízor z veľkej diaľky, bude obraz vo vašom zornom poli primalý, a nemusíte napríklad dobre vidieť na titulky, ak budete sedieť príliš blízko pri veľkom televízore, uvidíte každú chybu obrazu, a to predovšetkým pri SD rozlíšení.

panasonic-150-plasma

*.150 palcov, to už je iný štýl, však? K takejto uhlopriečke však budete potrebovať aj adekvtánu obývačku. A plné vrecká peňazí.

Platiť by preto malo jednoduché pravidlo – zmerajte si vzdialenosť od operadla gauča, alebo predpokladanej polohy vašej hlavy po predpokladanú pozíciu obrazovky nového televízora (pamätajte pri tom, že LCD majú menšiu hĺbku, a preto môžu byť ešte o ďalších 30-50 cm ďalej, ako obrazovka vášho súčasného CRT televízora). Túto vzdialenosť v centimetroch, prenásobte konštantou 0,535, čím dostanete ideálnu veľkosť uhlopriečky, znova v centimetroch. Centimetre predeľte  číslom 2,54 a výsledok zaokrúhlite smerom nahor na najbližšiu vyrábanú veľkosť uhlopriečky. Ide o to, aby ste dosiahli dostatočné pokrytie vášho zorného poľa bez toho, aby ste mali obraz príliš malý, alebo aby ste videli artefakty menej kvalitného obrazu.

Ak teda zmeriate vzdialenosť napríklad 218 cm a teda – 218×0,535 = 116,63 cm. Takáto uhlopriečka v centimetroch by vám mala najviac vyhovovať. Ak to predelíte na palce a zaokrúhlite – 116,63 / 2,54 = 45,9 – tak ideálna bude 46“ uhlopriečka. Tu však majú už čo do výberu povedať aj financie, a pri vzdialenostiach nad 3 metre sa dostanete do veľmi vysokých cenových hladín. Hovoríme však o ideálnom prípade. Pri nákupe vo veľkých elektrodomoch, kde je vedľa seba vystavených množstvo televízorov najrôznejších veľkostí sa nenechajte zmiasť svojimi pocitmi. 42“ televízor bude možno u predajcu vyzerať trochu malý, najmä v porovnaní s ozaj veľkými uhlopriečkami, a 32“ LCD bude vyzerať ako monitor k počítaču. Aj vaša obývačka je však menšia ako predajňa na stovkách metroch štvorcových, tridsaťdvojka pri posteli bude zrazu pôsobiť dostatočne veľká a z nového televízora sa ľahko stane solitér interiéru.

 

Máme uhlopriečku, čo ďalej

 

Pokiaľ ste si už vybrali uhlopriečku, môžeme sa venovať výberu samotného panela. Plazmu alebo LCD? Klasické, alebo LED podsvietenie? Otázok je veľa, skúsme si prejsť základnú typológiu panelov.

 

LCD TV

samsung_550_series

Klasický LCD televízor sa postupne dostáva do  výpredajových pozícii a ja nahrádzaný LED TV. Označenie LCD TV prischlo takým televízorom, ktoré používajú CCFL podsvietenie, a teda podsvietenie pomocou svetelných trubíc. CCFL televízory spoznáte podľa väčšej hrúbky a oproti LED TV majú vyššiu spotrebu. Problémom pri lacnejších modeloch môže byť menej rovnomerné podsvietenie, kúpite ich však za veľmi dobrú cenu, a to aj v relatívne slušnej výbave.

 

LED TV

Toto označenie je trochu mätúce (LED panel je v podstate niečo celkom iné), pretože sa rovná o rovnaké LCD televízory, akurát že používajú namiesto CCFL trubíc LED podsvietenie. Výhody oproti CCFL sú jasné, menšia hrúbka televízora, menšie tepelné straty no najmä menšia spotreba. S rovnomernosťou podsvietenia to ešte nemusíte mať pri LED celkom vyhrané, najmä ak sa výrobca rozhodne použiť len pásy LED diód, ktoré umiestni na rovnaké miesto, kde by inak prišli CCFL trubice. A teda horizontálne, alebo vertikálne okraje LCD panelu.

Sony_KDL-EX720

Najdrahšie modely majú priame LED podsvietenie, a teda je podsvietený celý LCD panel. Výhodou je možnosť lokálneho stmavenia podsvietenia v závislosti od typu zobrazovanej scény, čo umožňuje dosiahnuť výrazne lepší kontrast a širšiu škálu farieb.

O stupienok nižšie stojí Edge LED, čo nie je nič iné ako umiestnenie pásov LED podsvietenia po všetkých štyroch okrajoch displeja. Edge LED napriek tomu dokáže poskytnúť veľmi dobré prevádzkové a obrazové vlastnosti, a je súčasťou LCD televízorov strednej triedy.

 

OLED TV

xel-1-oled-tv_48

OLED televízory dosahujú najvyššiu obrazovú kvalitu, jas a kontrast na aký sa súčasné televízory nechytajú. Problémom však je technologická náročnosť výroby, a zatiaľ sa podarilo vyrobiť panely len v relatívne malých uhlopriečkach, a aj to za veľmi vysokú cenu. OLED (AMOLED) displeje používajú napríklad mobilné telefóny vyššej triedy, hovoríme však o uhlopriečkach pod 10“.

 

Plazmové TV

panasonic_2011tc

PDP (Plasma Display Panel), alebo skrátene Plazmové televízory sú obľúbené najmä kvôli nízkej odozve a vysokému kontrastu, vďaka čomu sa viac hodia na dynamické scény. Ich panely sú zložené z malých buniek plnených inertným plynom, vybudených elektrickým prúdom. Plazmové  televízory je však možné vyrobiť len vo veľkých uhlopriečkach a preto najmenšie sú 42-ky.

 

3D TV

New-3D-TV-Samsung

3D vlastne označuje len doplnkovú funkcionalitu stereoskopického zobrazenia obrazu, pričom je jedno, či sa jedná o plazmový, alebo LCD televízor. V súčasnosti sú používané dva typy 3D technológie; aktívne a pasívne 3D. Aktívne 3D funguje na princípe striedavého vykresľovania obrazu pre pravé a ľavé oko osobitne, a striedavého stemňovania filtra na sklách okuliarov s cieľom dostať do každého oka osobitný obraz. Okuliare sú bezdrôtovo synchronizované s televízorom a preto vyžadujú napájanie batériou alebo akumulátorom, a pre niekoho môže aktívne 3D spôsobovať bolesti hlavy. Pri pasívnom 3D sa používajú okuliare s polarizačným filtrom. Okuliare sú ľahšie, nepotrebujú napájanie a sú podstatne lacnejšie. Podstatnou nevýhodou je však potreba vykresliť oba snímky na obrazovke súčasne, a tak pri pasívnom 3D  výsledný obraz, ktorý sledujete nie je vo Full HD rozlíšení.

 

Výbava

 

Orientovať sa vo výbave moderného televízora určite nie je jednoduché. Mali by ste však vedieť, že každý LCD alebo PDP televízor je vybavený digitálnym tunerom ktorý vám umožní sledovať terestriálne digitálne vysielanie (DVB-T). Postačí vám obyčajná izbová anténa, pokojne aj pasívna, stačí, že nebudete v tieni signálu. Väčšina televízorov disponuje HD DVB-T tunerom, ktorý dokáže prijať aj vysielanie vo vysokom rozlíšení, užiť si tak môžete aj HD vysielanie, napriek tomu, že programov pripravených a vysielaných v 1080p je na Slovensku žalostne málo. Rovnako povinnou výbavou by mal byť aj DVB-C tuner, pomocou ktorého naladíte digitálne vysielanie šírené káblom. Satelitný DVB-S tuner nájdete skôr pri vyššie orientovaných modeloch. Problémom nebudú ani kódované kanály, nakoľko televízor s DVB-C tunerom by mal byť opatrený aj CI slotom pre vloženie dekódovacej karty.

sony_porty

*.porty, ktoré nie sú orientované kolmo na zadnú stenu televízora podstatne uľahčujú jeho inštaláciu na stenu alebo nábytkový panel.

USB port nikdy nie je na škodu. Na svojom televízore môžete sledovať fotografie a video, alebo počúvať hudbu priamo z USB kľúča. Pozor však na podporu formátov, modely známych výrobcov vo vyššom segmente si bez problém poradia aj s prehrávaním HD videa. Ďalšou možnosťou využitia USB portu je PVR (Personal Video Recorder), pomocou ktorého si môžete nahrávať aktuálny program (z digitálneho vysielania), sprístupniť funkciu  Time Shift (pozastavenie vysielania a následné sledovanie od bodu zapauzovania), budete však potrebovať rýchly USB kľúč alebo externý disk. Cez USB port môžete pripojiť aj bežné klávesnice pre pohodlnejšie zadávanie textu alebo webkameru pre uskutočňovanie videohovorov.

Do USB je možné vložiť aj Wi-Fi adaptér, pokiaľ ho televízor už nemá vstavaný. Pripojenie k domácej sieti a internetu je však vo väčšine prípadov realizované klasickým káblovým pripojením. Spojenie s internetom vám umožní využívať služby streamovaného videa, prístup k filmovým archívom a obsahu na požiadanie. Vďaka možnosti inštalácie doplnkových aplikácií a widgetov máte možnosť televízor do istej miery personalizovať, alebo využívať podobne ako počítač. Tým nemyslíme len internetový prehliadač, ale aj mapy, klientov pre IM a sociálne siete, alebo videohovory.

samsung-wis09

*.ak vami vybraný televízor podporuje pripojenie k internetu a sieti pomocou káblového pripojenia, je dosť veľká šanca, že bude podporovať aj USB Wi-Fi adaptér, ak už Wi-Fi adaptér nemá pevne zabudovaný. Nepotrebujete sa tak trápiť s káblami, a každý výrobca ponúka svoje originálne riešenie určené pre konkrétne modelové rady televízorov. Pripravte sa však na vyššie ceny (v porovnaní s obdobnými riešeniami pre PC) týchto USB Wi-Fi adaptérov.

Jednou vetou; výbava by mala odzrkadľovať vaše potreby. Riešiť pripojenie k internetu ďalšími externými škatuľkami a zariadeniami neskôr nemusí byť praktické, a nechcite sa prehrabávať v niekoľkých ovládačoch. Investícia do výbavy vstavanej priamo do televízora môže by výhodnejšia, aj keď sa to na prvý pohľad tak nezdá. Naopak, ak máte analógovú káblovku, a neplánujete investovať do balíka HD programov, pokojne siahnite po lacnom HD Ready televízore. Obraz bude vyzerať dobre aj pri prehrávaní DVD a sledovaní terestriálneho a káblového digitálneho vysielania v 720p rozlíšení. HD Ready rozlíšenie však odporúčame skôr na menšie uhlopriečky do 37“. Pri väčších už bude menšie natívne rozlíšenie panelu jasne viditeľné.

Ak chcete zavesiť televízor na panel, alebo na stenu, pozrite si ho poriadne aj zozadu. VESA otvory by mali byť samozrejmosťou pri každom televízore, overte si však ich veľkosť, pričom platí, že čím ťažší televízor, tým väčší rozstup otvorov. V tomto smere je dôležitá aj orientácia konektorov. Držiak na stenu síce pri štandardnej inštalácii ponechá istý priestor medzi televízorom a stenou, kadiaľ sa dajú káble viesť, no je dobré ak konektory nie sú otočené smerom od chrbta televízora, ale smerom nadol. Inštalácia káblov je tak jednoduchšia, plusom sú aj bočné konektory, kde jednoduchšie pripojíte slúchadlá, alebo trebárs USB kľúč s videom. DVB-S tuner je vždy dobrým prídavkom, ktorý vás odbremení od nutnosti používania ďalšieho zariadenia a diaľkového ovládača. Vstavaný Wi-Fi adaptér vás ušetrí špekulovania s naťahovaním sieťového kábla.

porty

*.ak máte doma staršie zariadenia, stále ich dokážete k televízoru pripojiť aj cez SCART, ktorý sa stále nachádza aj n a moderných televízoroch. Nepodceňujte ani počet HDMI portov, tri by mali byť minimom.

Zamyslite sa aj nad tým, čo všetko chcete k televízoru pripojiť. Ak máte staršie zariadenia, neviete sa odpútať od starého videorekordéra, alebo set-top boxu, myslite na to, že pri súčasnej ponuke má už len máloktorý televízor viac ako jeden SCART konektor. Ani dva HDMI však nemusia stačiť, ak chcete pripojiť set-top box, hernú konzolu, DVD/BD prehrávač, budete potrebovať aspoň tri. USB port v princípe postačí i jeden, dva majú vyššie modely, ktoré podporujú pripojenie klávesnice, webkamery, alebo sa cezeň nabíjajú 3D okuliare.

ambient_sensor

*.snímač okolitého svetla dokáže prispôsobovať intezitu podsvietenia tak, aby sa čo najviac ušetrilo na celkovej spotrebe. V niektorých prípadoch sa stretávame aj s možnosťou zmeny teploty farieb, prípadne so vstavanou kamerou, ktorá sleduje pohyb pred televízorom. Softvér televízora tak sám zistí, že nie ste v miestnosti, alebo ste zaspali, a obraz celkom vypne.

Napokon si zhrňme úsporné funkcie. Zatiaľ čo najlacnejšie modely sa v podstate spoliehajú len na šetrenie vďaka LED (čo však predstavuje niekoľko desiatok percent v porovnaní s LCD s CCFL), v strednej triede už nájdete senzory okolitého osvetlenia, ktoré automaticky upravujú intenzitu podsvietenia. V takýchto modeloch nájdete aj Eko režim, ktorý významne zníži spotrebu  televízora (aj keď občas za cenu možného zhoršenia kvality obrazu), a aj napríklad pri 42“ uhlopriečke by ste sa nemali dostať nad hranicu 100 W. Modely vo vyššej triede majú napríklad aj malú kameru, ktorá pozoruje čo sa deje pred televízorom, a v prípade vášho zníženého pohybu vypnú displej, takže budete počuť iba zvuk. Pokročilé systémy dokážu sledovať aj pohyby tváre, televízor tak sám zistí, že ste zaspali, stíši zvuk a vypne obraz, prípadne sa vypne úplne.

 

Kvalita obrazu

 

Vybrať si podľa kvality obrazu nie je jednoduché, a asi najlepšie sa je v tomto smere riadiť recenziami. Tých však nie je veľa a preto sa budete musieť rozhodnúť priamo v predajni. Ani na pohľad však pred kúpou nemusíte zistiť, či televízor ponúka skutočne kvalitný obraz, všetko totiž závisí od vstupného signálu. Predajcovia sa snažia do vystavených televízorov púšťať demonštračné HD video. To je však upravené tak, aby vyzeralo dobre v predajni, kde je relatívne veľa svetla, preto farby musia byť žiarivé, pohyb pomalý, aby ste si mohli vychutnať detaily naplno (a v niektorých prípadoch aj aby nebolo vidieť dlhšiu odozvu panelu), jednoducho, aby vás televízor zaujal na prvý pohľad. Veľa však závisí aj od vašich osobných preferencií, doma budete často sledovať pri slabšom svetle a z väčšej vzdialenosti, a hlavne, môžete si obraz upraviť podľa svojho gusta.

hd_ready

*.HD Ready televízory ponúkajú rozlíšenie 1366×768 bodov. Pre terestriálne vysielanie a zdroje obrazu v 720p rozlíšení je to dostatok, ak si však chcete vychutnať obraz naplno, siahnite po Full HD televízoroch s plným 1920×1080 rozlíšením displeja.

Ak však chcete vidieť akú kvalitu obrazu váš favorit ponúka, pred kúpou si ho nechajte na predajni predviesť; pohrajte sa s nastaveniami a alebo si doneste aj vlastné Full HD video, ktorého kvalitu poznáte trebárs zo svojho počítača. Na tomto, alebo aj demonštračnom videu, si všímajte niekoľko základných vecí.

Tou prvou je kvalita detailov – pokojne sa pozrite z menšej vzdialenosti, ako sú vykreslené hrany malých objektov, či sa nezlievajú dohromady a či pri ich pohybe nedochádza k deformácii hrán. V tomto smere veľmi nevynikajú práve lacné plazmy, ktoré majú natívne rozlíšenie len 1024×768 bodov. Pri pohybujúcich sa predmetoch si všímajte, či nie sú rozmazané hrany a či objekty nemajú „duchov“. Ak áno, je to znakom nízkej odozvy displeja, dnes sa s týmto efektom stretnete azda už len pri výpredajových LCD s CCFL podsvietením a dávnejším rokom výroby. Obraz by mal byť bez artefaktov, bez vypadávajúcich bodov, farebných fľakov a máp.

Prechody medzi farbami by mali byť plynulé a bez viditeľnej separácie farebných polí. Farby by mali byť jasné a verné – to sa dá dobre overiť na pleťovej farbe, a pri zníženej intenzite podsvietenia. Podsvietenie samotné by malo byť rovnomerné, najlepšie to uvidíte na čiernom pozadí (aj keď za týmto účelom by ste si asi museli nechať zhasnúť svetlo v predajni...).  Biela farba by mala byť skutočne biela, bez prímesí zelenej a modrej farby, čierna farba by mala byť hlboká, bez sivých odtieňov a gradientu.

BDP-S185_front_small

*.ideálnym zdrojom Full HD obsahu je Blu-ray prehrávač, využiť však môžete aj niektorý z multimediálnych domácich centier. Moderné prehrávače dokážu dopočítavacími algoritmami vyrobiť Full HD obraz aj z videa v menšom rozlíšení, napríklad z bežného DVD disku.

Televízory v strednej triede už disponujú aj obrazovými procesormi, ktoré dokážu dopočítavať chýbajúce obrázky, dosiahnuť vyššiu plynulosť obrazu alebo „zlepšiť“ kvalitu prehrávaného MPEG videa. Počítajte však s tým, že akokoľvek dobe vyzerá obraz v predajni, bude vám to málo platné, keď doma televízor pripojíte k analógovej káblovke. Ak si chcete obraz užiť naplno, zainvestujte do digitálnej káblovky, a najlepšie aj s HD programami, prípadne do Blu-ray prehrávača. Nemusíte predsa zákonite prehrávať zatiaľ ešte stále relatívne drahé Blu-ray disky, obrazový procesor v prehrávači alebo televízore dokáže interpolovať obraz do Full HD, a tak aj bežný DVD film bude vyzerať o čosi lepšie.

 

Ako pri nákupe ušetriť

 

Nemusí zákonite platiť to, že lepšie vybavený televízor je pre vás vhodnejší. V záplave ponúkaných funkcií sa môžete ľahko stratiť, a ruku na srdce, využili ste už každú z možností svojho smartfónu? Televízory sa stávajú podobne ako telefóny zariadeniami s vlastným systémom, a integrovanou pamäťou, do ktorej možno nahrávať z internetu ďalšie aplikácie a rozširovať tak ich vlastnosti. Potrebujete si zhrať na televízore karty, prečítať maily, skontrolovať počasie, burzu, alebo si pozrieť niečo z internetových archívov? Ak nie, sieťové služby nepotrebujete, a pokojne choďte o triedu nižšie. Alebo ak kupujete televízor pre starých rodičov, ktorí vo svojom veku už o YouTube alebo Facebook veľmi nestoja.

Sharp-Aquos-LC-60LE635E-1

Ak chcete ušetriť, musíte vedieť čo od televízora chcete. Preskúmajte si však ponuku výrobcu vo vyššom, a nižšom modelovom segmente, k tomuto účelu dobre poslúži leták, ktorý nájdete v každej lepšej predajni. Ešte lepšie sa porovnávajú televízory na stránkach výrobcu, kde môžete nastaviť priamo svoje požiadavky a filter vyberie televízor ktorý hľadáte. V predajni sa pýtajte aj na o stupeň väčšie, a menšie uhlopriečky, cenové rozdiely môžu byť veľmi zaujímavé. Napríklad 40“ model môže byť len o pár desiatok eur drahší ako 37“ model v rámci rovnakej modelovej rady. Prípadne sa vám môže podariť vychytiť akciu, alebo výpredaj na väčšie/menšie uhlopriečky. Nové rady televízorov prichádzajú na trh aj niekoľkokrát ročne, čím odsúvajú predošlé rady do výpredajov, v ktorých sa vám môže podariť zohnať naozaj slušný televízor za dobrú cenu.

Pri nákupe cez internet viete využiť služby vyhľadávačov, ktoré nájdu najnižšiu cenu v množstve e-shopov. Ak nakupujete v kamennom obchode, skúste sa spýtať na zľavu, prípadne argumentujte internetovou cenou. Skúsiť to môžete a predajca by v snahe predaja tovaru mal zľaviť aspoň pár percent.


samsung

Jeden z najväčších hráčov na našom trhu prináša široké spektrum modelov od tých najlacnejších 19“ LCD až po drahé 3D plazmy. Aj v nižších radoch Samsung prináša možnosť pripojenia televízora k internetu, Smart Hub už nájdete niekde okolo 350 €. Výhodou je i podpora DLNA a prístup k voľne stiahnuteľným aplikáciám. Tohtoročné modely sú označené písmenom D, prejdime si ponuku vo všetkých modelových radoch, začnime plazmami.

PLAZMOVÉ TV

 

D8000

samsung_D8000

Najvyšší model nájdete v rade D8000 a ide o 64“ PS64D8000F S, druhým dostupným modelom je nami nedávno testovaný PS51D8000. D8000 je charakteristická svojim Crystal Dizajnom so strieborným hliníkovým rámom, a štvornohým strieborným podstavcom. Použitý je procesor Hyper Real Engine s Cinema Smooth, filter pre obmedzenie odleskov, filter digitálneho šumu, a Clear Image Panel pre dobrú kvalitu obrazu zo širokých pozorovacích uhlov. Z hľadiska multimediálnej výbavy využijete AllShare, priamu podporu množstva formátov prehrávaných z USB disku, Smart Hub, DLNA,DVB-S tuner a vstavaný Wi-Fi adaptér. 

 

D6900

samsung_D6900

V rade D6900 nájdete dva modely – PS59D6900 a jeho 51 palcový ekvivalent. Dizajn je oproti 8-ičkovému radu jednoduchší, najmä čo sa týka podstavca a samotnej hrúbky televízora. Stále tu však nájdete plnú výbavu, ktorú ocenia aj náročnejší zákazníci.

 

D570

samsung_D570

V tomto rade nájdete dva modely, a i v tomto prípade sa jedná o 59 a 51 palcov. PS59D570 a PS51D570 ponúkajú podporu 3D, Clear Image Panel, filter digitálneho šumu, All Share, rovnako ako aj priame prehrávanie videa z USB disku. Chýba vstavaný Wi-Fi adaptér, technológia  Real Black Filter a Crystal Dizajn je tvorený predovšetkým čiernym plastom. Chýba i podpora pre Skype a Samsung Smart Hub.

 

D550

PS59D550 a PS51D550 spoznáte podľa bordovočiernej farby rámu, inak sú dizajnovo zhodné s radom D570. Z funkčného hľadiska sa jedná o podobný rad, chýba mu však DVB-S tuner.

 

D490

samsung_D490

Štíhly dizajn, slušná ponuka funkcií, podpora 3D, chýba možnosť pripojenia k internetu a teda aj Smart TV, AllShare, funkcia PVR pre nahrávanie programu na USB kľúč a TimeShift, no predovšetkým FullHD rozlíšenie.  Dostupné sú dva modely, PS51D490 s 51“ a PS43D490 so 43“ uhlopriečkou.

 

D450

Rovnakú veľkosť majú aj dva modely radu D450, PS51D450 a PS43D450. D450 sú oproti D490 ochudobnené o 3D a majú 50 Hz panel, čo však pri plazmách nie je citeľnou stratou. 43“ model však kúpite už zhruba za 350 €, čo z neho robí veľmi slušného cenového favorita.

Viac informácii o PDP TV Samsung nájdete na produktových stránkach Samsung

LED TV

 

D8000

D8000

Cenovo i funkčne sú najvyššie orientované modely 8-ičkového radu i v prípade LED televízorov Samsung. V D8000 nájdete všetko čo potrebujete, no najväčším ťahákom bude určite dizajn. Všetky modely D8000 majú fantasticky tenký 5 mm rám z kovu a tenký profil, samotný panel stojí na lesklom štvornohom podstavci. Ani kvalita obrazu nesmie zaostávať, a tak tu nájdete 200 MHz Ultra Clear panel s možnosťou lokálneho stmievania podsvietenia a nízkou odozvou. V príslušenstve zasa ľahké 3D okuliare, Wi-Fi adaptér je vstavaný, nechýba ani DLNA, Smart Hub a AllShare,  DVB-T/C/S2 tuner, 3 USB vstupy, alebo reproduktory s podporou DTS 2.0. Na trhu nájdete 60 palcový UE60D8000 za zhruba 3 300 €, cez 55“ UE55D8000 a 46“ UE46D8000 až po 40 palcový UE40D8000 za približne 1100 €.

 

D7000

d7000

Svojou výbavou takmer totožná s D8000, s tým rozdielom, že nemá lokálne stmievanie podsvietenia  a rám nie je kovový, ale plastový a s červenkastým nádychom. Sedmičkový rad však určite splní očakávania aj tých náročnejších záujemcov, avšak napríklad oproti UE46D8000 ušetríte pri UE46D7000 len pár desiatok eur. V ponuke D7000 je najväčší 55“ UE55D7000, ktorý nasleduje UE4D7000 a UE40D7000.

 

D6750

d6750

Šestková séria ponúka najširšie zastúpenie modelov, pričom medzi najvyššie sa radi pätica 6570-tok v podobe UE55D6750, UE46D6750, UE40D6750, UE37D6750 a UE32D6750. Na rozdiel od D7000 je tenký rám v čiernej farbe a Clear Motion Rate (CMR) je na 400 MHz. Nechýba však podpora pre 3D, lokálne stmievanie LED podsvietenia, sieťové služby, DVB-T / C / S2 digitálny tuner, PVR a Time Shift alebo napríklad Ultra Clear Panel.

 

D6570

d6570

Rovnaké uhlopriečky ako D6750 ponúka aj tento modelový rad. I tu nájdete vstavaný Wi-Fi adaptér, chýba však lokálne stmievanie podsvietenia, namiesto štvornohého podstavca je použitý klasický obdĺžnikový a v balení nenájdete priložené 3D okuliare.

 

D6540

d6540

V tomto rade nájdete modely UE46D6540, UE40D6540, UE37D6540 a najmenší UE32D6540. Oproti radu D6570 sú použité menej výkonné reproduktory, dizajn a ostatné funkcie sú totožné.

 

D6530

d6530

Rad D6530 ponúka päť modelov v uhlopriečkach 55 – 32“. V podstate sa jedná o porovnateľný rad s D6540, akurát s pozmeneným dizajnom podstavca.

 

D6510

d6510

Štvorica modelov UE46D6510, UE40D6510, UE37D6510 a UE32D6510 vychádza z radu D6540, jediným rozdielom je biela farba rámu a použitý podstavec.

 

D6500

d6500

Základný rad D65xx obsahuje i model so UE60D6500 so 60“ uhlopriečkou. CMR je na 400 MHz, akurát 32 palcový model má CMR polovičný na 200 MHz. Výbava je identická s vyššou radou, podstavec je však i tu štvorcový a chýba efekt podsvietenia rámu.

 

D6100

d6100

Nájdete tu však všetky funkcie, ktoré bežne v domácnosti využijete. Oproti D65xx má pätica modelov v uhlopriečkach 55 – 32“ hrubší rám, jednoduchý hranatý stojan a CMR na 200 MHz. Smart TV je ochudobnený o internetový prehliadač a podporu Skype,Wi-Fi nie je integrované priamo do televízora (je však podporované cez USB adaptér), vystačiť si budete musieť s bežnejším káblovým pripojením. Chýba i satelitný DVB-S tuner, stále tu však nájdete štvoricu HDMI a trojicu USB portov. Záujemcov určite osloví i cena a nízka spotreba, a rad D6100 patrí medzi tie s dobrým pomerom ceny a výkonu.

 

D6000

d6000

Rad D6000 je posledným spomedzi LED televízorov Samsung, ktorý ešte ponúka podporu 3D obsahu. Ak hľadáte 3D LED televízor, začať by ste mali práve tu. Dizajn je identický s radom D6100, rovnako ako aj výbava, chýba však podpora pre nahrávanie vysielania na USB disk a Time Shift.

 

D5800

d5800

V päťkovej sérii sa dostávame k televízorom bez podpory 3D obsahu, a tak pokiaľ sa vám aktívne 3D nepáči, môžete svoju pozornosť upriamiť na tieto modely. Lesklé detaily a podstavec v tejto sérii vystriedala tmavočierna farba, a i rám je v normálnej hrúbke. Profil televízora je však i tu mimoriadne tenký. D5800 chýba Smart TV, nájdete tu však AllShare a podporu pre DLNA. Displej ponúka 100 Hz CMR. Ani tu nesmú chýbať úsporné funkcie vďaka čomu je aj pri najväčšom, 40 palcovom UE40D5800 uvádzaná maximálna spotreba len 100 W. Druhým modelom v tomto rade je 32 palcový UE32D5800.

 

D5520

d5520

Štvoricou modelov s uhlopriečkami 46, 40, 37 a 32 palcov je zastúpený rad D5520. Parametre sú rovnaké ako pri D5800, akurát stojan má štvorcový dizajn. D5520 má však navyše podporu pre Smart TV, aplikácie a Smart Hub.

 

D5500

Parametrovo rovnaký s D5520 je rad D5500, rozdiel je len vo farbe dizajnu, ktorý je v tomto prípade v pre Samsung typickom bordovočiernom prevedení.

 

D5000

d5000

D5000 ako najnižší rad 5-kovej série ponúka aj menšie, ako 32“ uhlopriečky. Okrem modelov UE46D5000, UE40D5000, UE37D5000, UE32D5000 tu nájdete aj UE27D5000 a UE22D5000, ktoré môžu byť vhodnými a cenovo nenáročnými riešeniami do spálni či kuchýň. D5000 síce má pripojenie k domácej sieti, využijete ho však len pre streamovanie médií pomocou DLNA, funkcie Smart TV tu podporované nie sú. Potešia však úsporné funkcie a nízka spotreba, rovnako ako aj priame prehrávanie videa z USB diskov, prípadne možnosť zálohovania zoznamu kanálov na USB kľúč.

 

D4020

d4020

Jediným modelom v tejto rade je 32 palcový UE32D4020. Panel má len HD Ready rozlíšenie, CMR je na 50 Hz, chýba možnosť pripojenia k domácej sieti, rovnako ako aj pokročilé funkcie spojené s pripojením k internetu. Rám je vo vínovo červenej farbe, vhodnejší skôr do malých priestorov, alebo pre nenáročných používateľov ktorí si vystačia so sledovaním televízneho vysielania. I na tomto televízore však prehráte film alebo fotografie z USB disku.

 

D4010

d4010

I tu nájdete 32 palcový UE32D4010 a ešte kompaktný 19 palcový UE19D4010. Parametre sú rovnaké ako v prípade D4020, rozdielom je dizajn v bielej farbe.

 

D4000

d4000

Najnižší rad LED televízorov Samsung zastupuje dvojica modelov UE32D4000 a UE19D4000. Oproti vyšším modelom v štvorkovej sérii chýba niekoľko drobných detailov, ako napríklad kopírovanie zoznamu programov na USB, najväčším rozdielom je však absencia vstavaného HD DVB-T tuneru.

Viac informácii o LCD Samsung s LED podsvietením nájdete na produktových stránkach Samsung

LCD TV

 

D570

d570

LCD televízory s CCFL podsvietením sa dostávajú do ústrania a sú vo všetkých segmentoch postupne nahrádzané modelmi s LED podsvietením. V päťkovej sérii a modelovom rade D570 nájdete štvoricu cenovo výhodných modelov, vrátane relatívne veľkého 46“ LE46D570. V D570 dostanete DVB-T/C/S tuner, 50 Hz CMR, FullHD rozlíšenie, procesor HyperReal Engine, ethernetový konektor  (len pre DLNA, SmartTV chýba), dva USB porty, 4 HDMI porty príjemný dizajn a oproti LED náprotivkom aj vyššiu spotrebu. V prípade 40“ LE40D570 je cenový rozdiel oproti podobne vybavenému 40“ UE40D5000 len okolo 20 eur, a preto odporúčame nechať CCFL minulosti a siahnuť po úspornejších LED modeloch. Mierne vyššia investícia sa vám vráti na účte za elektrinu približne za 1-2 roky.

 

D551

D551

Výbavou zhodný s D570, chýba mu však DVB-S tuner. Obsahuje modely LE46D551, LE40D551, LE37D551, LE32D551.

 

D450

D450

Najnižšia rada LCD televízorov Smasung s CCFL podsvietením je označená ako D450 a nájdete v nej štyri modely – LE32D450, LE26D450, LE22D450, a LE19D450. D450-ky poskytujú len HD Ready rozlíšenie, základný obrazový procesor, 50 Hz panel, dvojicu HDMI portov, jeden USB port pre prehrávanie videa a fotografií, sympatický bordovo-čierny dizajn a oválny podstavec.

Viac informácii o LCD Samsung s CCFL podsvietením nájdete na produktových stránkach Samsung


sony-logo

Spoločnosť Sony sa v tomto roku zamerala najmä na inovácie v takmer celom spektre ponuky, a tak tohtoročné televízory Bravia do vienka dostali X-Reality obrazový procesor. Jeho dve jadrá poskytujú vyšší výkon a tak aj upscaling SD videa na HD je efektnejší i účinnejší, ako kedykoľvek predtým. Aj do strednej triedy sa dostávajú funkcie ako PVR, podpora sieťových aplikácií, Skype a možnosť ovládania televízora pomocou smartfónu. Vyššie modely sú charakteristické dizajnom Monolithic, a voliteľne si môžete vybrať aj hliníkový podstavec s integrovanými reproduktormi. Sony Bravia sa spolieha na LED podsvietenie, pričom najčastejšie sa stretnete s klasickým Edge-LED podsvietením. Vo vyšších radoch nájdete i Dynamic Edge LED podsvietenie s možnosťou dynamickej kontroly intezity, pásy LED sa však stále nachádzajú po okrajoch panelu. Najvyššie je postavený Intelligent Peak LED, ktorý používa LED podsvietenie priamo za LCD panelom a umožňuje tak dosiahnuť vysokú kvalitu kontrastu a vysokými úrovňami čiernej a bielej farby.

Aj Sony ponúka pre svoje televízory širokú ponuku doplnkového príslušenstva, od viacerých typov aktívnych 3D okuliarov, cez WIi-Fi USB adaptér, až po Skype mikrofón a kameru.

 

HX920

HX920

Najvyšším modelovým radom televízorov Sony Bravia je 920-tka zo série HX. V HX920 nájdete 46, 55 a 65“ modely, s ktorými si na svoje prídu aj tí najnáročnejší. Pre podsvietenie je použitý Intelligent Peak LED, s plne podsvieteným LCD panelom. Procesor X-Reality je vo vylepšenej PRO verzii, samotný panel je 800 Hz. Nájdete tu všetky sieťové funkcie, ktoré Sony na svojich televízoroch ponúka. K sieti sa pripojíte integrovaným Wi-Fi adaptérom, nechýba ani podpora Skype (dodávaná je i kamera CMU-BR100), DLNA a nahrávanie na USB disky. HX920 prichádza v Monolithic dizajne a s dvoma 3D okuliarmi v balení.

 

HX820

HX820

Lacnejšou možnosťou ako dostať do svojej obývačky X-Reality PRO procesor je rad HX820. V nej nájdete dvojicu modelov v 46, resp. 55 palcovej uhlopriečke. Na rozdiel od vlajkovej lode je však použité Dynamic Edge LED podsvietenie a 400 Hz panel. Z hľadiska ostatnej výbavy a funkcií už nenachádzame žiadne zásadné rozdiely.

 

HX720

HX720

Sedmičkový rad série HX prináša oproti radu 820 už viditeľnejšie rozdiely. Chýba integrovaný Wi-Fi adaptér, a technológia OptiContrast Panel ktorá optimalizuje odlesky okolitých predmetov a svetla od povrchu panelu. HX720 je v klasickom dizajne, a teda panel s rámom nie je skrytý pod krycím Gorilla Glass sklom. Namiesto Intelligent Presence Sensor s aktívnou kamerou je použitý jednoduchší Presence Sensor. V rade HX720 sa nachádzajú dva modely; s uhlopriečkou 46“ a 40“.

 

NX720

NX720

Séria NX sa znovu vracia k Monolithic dizajnu, a pridáva aj niektoré z pokročilých funkcií do vyššej strednej triedy. NX720 je dostupná v uhlopriečkach 40, 46, 55 a 60 palcov, pričom na 40“ modeli je použité Edge LED podsvietenie, väčšie uhlopriečky už majú Dynamic Edge LED. V tejto rade už nájdete procesor X-Reality a 200 Hz panel s technológiou OptiContrast. Wi-Fi adaptér je však integrovaný, súčasťou výbavy je i Intelligent Presence Sensor.

 

EX720

EX720

Cenovo najvýhodnejší modelový rad 3D televízorov Bravia. Nájdete tu X-Reality procesor, 200 Hz panel, Presence senzor, podporu DLNA, internetových služieb, internetový prehliadač, nahrávanie vysielania na USB disk. Je to zároveň najvybavenejší modelový rad s uhlopriečkou pod 40“. Okrem 55,46 a 40 palcového modelu, tu totiž nájdete aj 37 a 32-ku.

 

EX520

EX520

32, 40 a 46“ model si môžete vybrať ak siahnete do päťkového radu série EX. Oproti EX720 tu chýba 200 Hz panel, a teda aj podpora 3D videa, z hľadiska výbavy a ďalších parametrov sa však jedná o veľmi podobné riešenie.

 

EX421

Jediný 32 palcový model v tomto rade je určený pre menej náročných záujemcov. Chýba mu Full HD panel, z hľadiska výbavy sú však jeho možnosti identické ako v prípade EX520.

 

EX320

EX320

Najnižší modelový rad série EX je určený predovšetkým do spální a malých priestorov. Televízory s uhlopriečkami 22, 24 a 26“ prichádzajú v štýlovom dizajne a s integrovaným Wi-Fi adaptérom. Aj tu je použitý procesor X-Reality a Edge LED podsvietenie, rovnako ako aj podpora internetových služieb a DLNA cez káblové (voliteľne aj cez USB Wi-Fi adaptér) pripojenie.

 

CX520

CX520

Procesor X-Reality ostáva, Edge LED však nahrádza staršie CCFL podsvietenie. Aj tu ešte nájdete možnosť pripojenia k domácej sieti a internetu, podporu pre Skype, alebo internetový prehliadač. Dokonca aj tu je podporované nahrávanie vysielania na USB disky,  prítomné sú dva USB a štyri HDMI konektory. Dostupné sú modely s 32, 40 a 46 palcovou uhlopriečkou.

 

BX420

BX420

Sony však so svojou ponukou ide ešte nižšie, a medzi cenovo najvýhodnejšie série sa radí  trojica modelov (32,37 a 40“) z radu BX420. V podstate sa jedná o dizajnovo podobné riešenie ako v prípade CX520, s tým rozdielom, že je orezaný o všetky technológie. Nenájdete tu možnosť sieťového pripojenia, nahrávania na USB disk chýba i obrazový procesor. K dispozícii sú dva HDMI a jeden USB port, možnosti úspory energie sú obmedzené len na svetelný senzor.

BX320

BX320

Podobne ako pri BX420 ani v najnižšom modelovom rade nenájdete pokročilé funkcie. Za prijateľnú cenu dostanete 26, alebo 32“ CLD televízor s CCFL podsvietením, jediným USB portom, dvoma HDMI a panelom s HD Ready podsvietením.  

Viac informácii o televízoroch Sony Bravia nájdete na produktových stránkach Sony

Prehľad trhu budeme priebežne rozširovať o ďalších výrobcov

© 2015 PCNews.sk