Menu
A+ A A-

Produkty spoločnosti Apple sú aj napriek svojej nesporne vyššej cene neustále žiadané. Pozreli sme sa na jednu z aktuálne najvýkonnejších konfigurácií s OS X Lion.

Nový iMac vyzerá ako ten starý. Toto suché konštatovanie je síce pravdivé, avšak nič nemení na skutočnosti, že sa jedná o bezkonkurenčne najlepšie spracovaný počítač typu všetko v jednom pod slnkom.

imac_01

Dizajn a spracovanie

Kvalitné telo tvorené z jedného kusu hliníka nenájdete pri žiadnom výrobcovi a keď k tomu prirátame 27“ IPS displej s rozlíšením 2540×1440 bodov, ktorý je chránený sklom, je hneď všetko jasné.

Vynikajúco je spracovaný aj samotný stojan – jedná sa o jednu nohu, ktorá presne pasuje k zvolenému dizajnu a tento počítač vám tak na stole bude zaberať len minimum miesta. Samozrejmosťou je tu možnosť polohovania náklonu kvôli lepšej ergonómii práce.

Spojenie výkonného pracovného nástroja s dizajnovým doplnkom môže byt pre niekoho zbytočným vyhadzovaním peňazí, niekto iný však od svojho pracovného nástroja vyžaduje jednoducho viac ako len špičkovú funkcionalitu.

imac_02

Výkonný hardvér

Model s 27“ obrazovkou je štandardne dostupný vo viacerých základných konfiguráciách, ktoré si samozrejme môžete prispôsobiť podľa svojich požiadaviek. Náš model bol vybavený výkonným štvorjadrovým procesorom Intel Core i5 2400, ktorého maximálna pracovná frekvencia sa pohybuje v rozmedzí od 3,1 až po 3,4 GHz. Keďže nie je vybavený technológiou Hyper Threading, tak dokáže súčasne spracovať „len“ štyri vlákna.

imac_03

V spojení so 4 GB operačnej pamäti (maximum je 16) však predstavuje solídny základ aj pre náročnejších užívateľov. Použité sú tu dva pamäťové moduly s kapacitou po 2 GB, pričom vo vnútri sa nachádzajú ešte dva voľné sloty. Systém vás o tom informuje pekne graficky, takže aj technologicky menej zdatný užívateľ pochopí možnosti prípadného upgradu.  

imac_04

Pri grafickej karte máte na výber medzi modelmi AMD Radeon HD 6770M s 512 MB GDDR5 pamäti a AMD Radeon HD 6970M s 1 GB GDDR5. Jedná sa samozrejme o mobilné verzie kariet, keďže do tak kompaktného tela by sa klasické grafické karty nevošli.

Obidve karty podporujú GPGPU štandard OpenCL. Prvá z nich je vhodná pre multimediálne zameraného užívateľa, ktorý je zároveň víkendovým hráčom. Radeon HD 6970 je už pre náročných užívateľov a aktívnych hráčov počítačových hier.

V základe si domou odnesiete rýchly 7200 RPM pevný disk s kapacitou 1 TB, avšak za doplatok si úložný priestor môžete rozšíriť až na 2 TB a ako systémový disk zvoliť 256 GB SSD s bezkonkurenčnou rýchlosťou.

imac_05

Výkonný hardvér sa bez solídneho chladenia nezaobíde, to dobre všetci vieme. Rovnako dobre vieme, že predchádzajúca verzia iMacu sa pri dlhodobej záťaži až nezdravo prehrievala, avšak to nemalo žiadny vplyv na funkčnosť. Po novom je iMac o niečo chladnejší aj vo svojej najvyššej konfigurácii, čo bolo pre nás príjemným zistením.

Spokojní sme boli aj s reprodukciou zvuku. Reproduktory s pomerne vysokým výkonom 20 W majú až prekvapivo dynamický zvuk, ktorý sme tu nečakali. Pre hudobný podmaz popri práci to postačí a určite budete spokojní aj pri pozeraní bežných filmov. Akčné hry a filmy ale potrebujú dodatočné reproduktory.

specs_connections20110505

Vľavo 21,5" a vpravo 27" model

Ukážkové AIOPC

Nový iMac nemusí na prvý pohľad predstavovať veľký krok vpred, avšak je tu niekoľko drobností, vďaka ktorým znova vyčnieva zo zástupu konkurencie. Samotné spracovanie je na bezkonkurenčnej úrovni a tak kvalitný AIOPC na trhu stále nenájdeme.

Spokojní sme boli s vynikajúcim výkonom a rovnako aj kvalitou použitého IPS displeja s LED podsvietením. Novinka v podobe technológie Thunderbolt je síce len v plienkach, ale keď sa naplno rozbehne tak si môžete byť istí, že váš iMac ju na rozdiel od aktuálnej konkurencie hravo zvládne.

Poslednou zastávkou je cena, ktorá je už klasicky pre bežného smrteľníka vysoká. Budeme sa síce znova opakovať, ale za svoje peniaze dostanete skutočne vynikajúci počítač typu „všetko v jednom“ vrátane bezdrôtovej klávesnice a špičkovej myši.

hodnotenie

Konfigurácia:
Procesor:
Intel Core i5 2400 (3,1 až 3,4 GHz pri TB, 6 MB L3)
Čipset: Intel P65
Grafický adaptér: AMD Radeon HD 6770M
Displej: 27” 2560×1440, lesklý povrch
Pamäť: 4 GB DDR3, 1333 MHz
Pevný disk: 1 TB
Rozmery (s podstavcom): 51,7×65×20,7 cm
Hmotnosť: 13,8 kg
LAN, Wi-Fi, BT 2.1, 4× USB 2.0, 2× Thunderbolt, CardReader 4in1, FireWire 800, WebCam

Konfigurácie

Nový iMac je dostupný v dvoch zásadných verziách. Prvou, lacnejšou, je model s 21,5“ uhlopriečkou, ktorý je možné osadiť až štvorjadrovým procesorom rodiny Intel s pracovnou frekvenciou 2,7 GHz. Kapacita pevného disku je dostupná od 500 GB až po 2 TB, pričom je možné tu siahnuť aj pod výkonnejšom SSD riešení o kapacite 256 GB. Pri grafickej karte máte na výber medzi modelmi AMD Radeon HD 6750M a 6770M, pričom obidva sú vybavené GDDR5 pamäťou o kapacite 512 MB. 27“ model sa líši pri procesore (až 3,4 GHz Core i7) a grafickej karte, ktorou môže byť buď AMD Radeon HD 6770M alebo Radeon HD 6970M s kapacitou maximálne 2 GB. Operačná pamäť má v základe kapacitu 4 GB, rozšíriť ju je možné pri niektorých modeloch až na 16 GB.


NÁVŠTEVNOSŤ

2020        2019        2018       2017       2016       2015       2014       2013