Menu

16 a 32 GB už neplatí, máme nové 24 a 48GB pamäte DDR5

  • Napísal(a) 
  • Čítať 73 krát
  • Tlač
  • E-mail

Jedným z kľúčových komponentov, ktorý má zásadný vplyv na výkon počítačov je aj operačná pamäť. S poslednou generáciou DDR5 prišlo množstvo inovácií a tiež nebinárna kapacita. RAM už nemusí mať len tradičných 8, 16, 32 alebo 64GB (teda dvojnásobok), ale aj 24, 48 alebo 96 GB.

 

Vždy keď príde niečo nové, neznáme, vyrojí sa množstvo otázok a preto sme sa rozhodli pomôcť vám zodpovedať aspoň tie základné a trochu demistifikovať koncept nebinárnej pamäte. Ide totiž o veľmi zaujímavé riešenie, ktoré vám dá viac možností pri skladaní výkonných počítačov bez toho, aby vás to finančne zruinovalo.

Koľko RAM potrebuje počítač?

Azda najznámejší „neslávny výrok“ o veľkosti RAM povedal v roku 1981 zakladateľ Microsoftu Bill Gates, keď vyhlásil: „Nikto nikdy nebude potrebovať viac ako 640 kB RAM!“ Narážal tým na limit 640 kB operačnej pamäte, ktorý bol v MS DOS k dispozícii pre systém a aplikácie. Dnes, keď Windows doslova hltajú gigabajty pamäte a ako minimum v kancelárskych zostavách sa odporúča 8 a viac GB, je zrejmé, ako veľmi sa mýlil.

Pamäte nikdy nie je dosť, no máme isté technické a aj finančné limity, ktoré nám ani dnes nedovolia inštalovať do PC toľko RAM, koľko by sme chceli. Aj predmetný limit 640 kB v roku 1981 nemal na svedomí Microsoft, ale architektúra prvých počítačov s procesormi i8086/8088, ktoré mali len 20-bitovú adresovú zbernicu a preto mohli adresovať len 1MB (640 kB sa využívalo ako operačná pamäť pre OS a aplikácie, no a zvyšných 384 kB sa použilo pre hardvér ako video RAM, na mapovanie pripojených periférií a podobné operácie.

Tým, ako postupne posúvame hranice IT, rastie aj veľkosť RAM, ktorá sa považuje za „štandard“. Ešte nedávno by sme vám odporúčali ako minimum 8GB RAM, no dnes je zrejmé, že pre niektoré nové hry a aplikácie ja už aj 16GB málo a keď chcete viac FPS pri hraní a plynulejší chod PC s viacerými aplikáciami na pozadí, keď sa nechcete obmedzovať pri multitaskingu, je už nutné inštalovať viac pamäte. Každé zdvojnásobenie RAM však znamená značnú finančnú záťaž a práve tu by mohli pomôcť pamäte s nebinárnou kapacitou. Čo presne to znamená a ako sa líšia od bežných pamätí RAM?

Čo je nebinárna pamäť

Nebinárna pamäť funguje rovnako ako štandardná RAM, ktorú dobre poznáme, len jej výrobný proces je trochu iný - využíva totiž čipy s inou hustotou. Hustota čipov DRAM sa v minulosti vždy zdvojnásobovala - napr. zo 4 Gb sme prešli na 8 Gb, z 8 Gb na 16 Gb čipy atď. (pozn. hovoríme tu o čipoch, ktoré tvoria RAM moduly, teda o giga bitoch (Gb) a nie celkovej kapacite modulov v giga bajtoch (GB)).

S príchodom DDR5 však máme k dispozícii aj intermediárnu hustotu 24 Gbit, ktorá sa tiež označuje ako „nebinárna“ pamäť. Už to nie je len dvojnásobok hustoty tej predchádzajúcej, čiže miesto 4, 8, 16 a 32 Gb čipoch, tu po novom máme aj 24 Gb, čo pri použití rovnakého počtu čipov, rovnakej veľkosti a rovnakých PCB umožňuje jednoducho vyrábať priamo 24, 48 alebo 96 GB moduly.

DRAM densities.jpg

Keď teda hovoríme o 24 GB RAM, neznamená to, že v počítači máte skombinovaný 16 a 8 GB modul, ale priamo 24 GB pamäťový modul, resp. 2× 24 GB (48GB) pretože DDR moduly by sa mali inštalovať v pároch. Táto kapacita dokáže uspokojiť náročnejšie aplikácie, ktorým už nestačí 16, 32, alebo 64 GB, no zároveň náklady sú nižšie ako pri 32, 64 alebo 128 GB moduloch, ktoré ste museli použiť doteraz ako jedinú dostupnú alternatívu. Hry tak môžu na nových nebinárnych pamätiach bežať plynulejšie s väčším fps, môžete využívať lepší multitasking alebo vytvoriť lokálne AI s citeľne menšou investíciou, než by tomu bolo pri použití tradičných DDR5 v binárnych kapacitách.

A ako je to s kompatibilitou nebinárnych pamätí?

Už pri návrhu DDR5 sa počítalo s uvedením nebinárnych kapacít, takže všetky systémy postavené na DDR5 (na oboch platformách - Intel aj AMD) podporujú 24 Gbitové pamäte. Pred inštaláciou nebinárnych pamätí je však väčšinou potrebné aktualizovať systém a BIOS, preto vám najprv odporúčame overiť si podporu a dostupnosť aktualizácie u výrobcu vašej základnej dosky/notebooku.

Dajú sa nebinárne pamäte kombinovať s klasickými DDR5?

Podľa špecifikácie JEDEC (priemyselný štandard) je miešanie medzi bankami v poriadku, no neodporúča sa miešať pamäte v rámci rovnakej skupiny (DDR pamäte sa používajú v pároch, čiže nikdy nekombinujte napr. jeden 16GB a jeden 24GB modul, no pri správnej inštalácii nie je problém použiť napr. 2× 16 GB a 2×24 GB v jednej základnej doske). Keď pridávate pamäť do druhej skupiny bánk, vždy sa odporúča umiestniť pamäť s vyššou kapacitou do prvej skupiny (detailnejšie informácie nájdete v manuáli k vašej MB).

Zmiešaním modulov RAM s 24 Gb čipmi s inými modulmi, ktoré používajú 16 Gb čipy v rámci jednej banky by sa deaktivovala optimalizácia architektúry kanálov a vaše moduly RAM by pracovali s polovičnou potenciálnou šírkou pásma, čo by znamenalo rapídny pokles výkonu. Toto je dôležité uvedomiť si najmä pri notebookoch, kde sú často možnosti ich upgrade (najmä u lacnejších modelov) značne konštrukčne obmedzené už z výroby.

Rovnako na serveroch nie je miešanie v rámci viackanálovej bankovej skupiny povolené a logicky podporované nie je ani miešanie pamäťových modulov alebo súprav v PC/laptope pri pretaktovaní. Pamäte s 24 Gb čipmi sa od tých „bežných“ s 16 Gb čipmi odlišujú kapacitou, ale ako sme písali vyššie, nebinárna pamäť funguje rovnako ako štandardná DDR5, takže nechýba ani možnosť pretaktovania. A pretaktovanie nebinárnych pamätí môže byť ešte veľmi zaujímavé.

 

návrat hore

NÁVŠTEVNOSŤ

2024        2023        2022        2021        2020        2019        2018       2017       2016       2015       2014       2013