Čaká nás rok pravdy, hovorí Ministerstvo financií
Čaká nás rok pravdy, hovorí Ministerstvo financií. IKT sektor ale nepotrebuje iba 10.000 ľudí, hovoria zástupcovia priemyslu. Jedenásty ročník konferencie IT Summit, výročného podujatia slovenskej komunity informačných a komunikačných technológií dokázal aj tento rok pritiahnuť viac ako 150 predstaviteľov digitálneho priemyslu, verejnej správy a školstva.
Podujatie, ktoré už tradične otvoril Juraj Sabaka, prezident IT Asociácie Slovenska, podporil svojim príhovorom a prítomnosťou aj štátny tajomník Ministerstva financií Slovenskej republiky a digitálny líder SR, Peter Pellegrini. Ten vo svojom príhovore zhrnul dosiahnuté výsledky za ostatný rok. Bolo to schválenie zákona o eGovernmente, či viacerých štúdií uskutočniteľnosti. Zároveň vyzval aby vo verejnom obstarávaní nepodávali účelové námietky, pretože vážne komplikujú realizáciu projektov eGovernmentu. Taktiež upozornil na skutočnosť, že Ministerstvo financií monitoruje jednotlivé projekty a je stále pripravené odstúpiť od tých, ktorých reálne termíny čerpania, alebo spustenia sú neisté.
Nasledujúcich sedem aktuálnych blokov podujatia pokrylo najvýznamnejšie témy IKT priemyslu nielen na Slovensku. Henry Franken sa spolu s Vladimírom Matoušom z Tatra Banky sa venovali tomu ako môže Enterprise Architektúra podporiť biznis stratégiu firmy alebo verejnej správy. Ivan Štefunko a jeho hostia z prostredia technologických inovatívnych firiem zase sekundovali Pekkovi Santeri Makki z jedného z najväčších investičných fondov v Európe. Ten svoje posolstvo adresoval nielen začínajúcim, ale všetkým technologickým firmám. Dôležité je sa nevzdávať. Nikdy.
V ďalšom paneli sa Martin Džbor z T-Systems spolu s kolegami z Nessu, Martinom Kohútom a Františkom Jakabom z Cisca venovali problematike vzdelávania IKT profesionálov na Slovensku. Svoju predstavu a dnes už aj úspešný projekt im predviedol Peter Ágh z Nových Zámkov, z ktorých vďaka vlastnej iniciatíve dnes formujú pilotné Smart City.
Už tradíciou sa stáva náčrt najdôležitejších tém z oblastí HR, či technologické trendy v podaní zástupcov spoločností ako IDC, Gartner, PriceWaterhouseCoopers a tiež po novom aj Deloitte. Tento blok ukončil Radovan Ďurana z inštitútu INESS, ktorý publiku prezentoval spoločný projekt s ITASom, porovnanie IKT priemyslu s automobilovým a ich prínosom pre štát. Záverečný blok doobedia na IT Summite bol opäť venovaný Slovensku a panelu na tému, ako pomôcť využiť potenciál digitálneho priemyslu na Slovensku, či ako dostať Slovensko do sveta.
Poobedňajšia časť konferencie bola venovaná Operačnému programu informatizácie spoločnosti, jeho aktuálnemu stavu a najzaujímavejším projektom, ktoré predstavili zástupcovia verejnej správy.