Menu

7 dôvodov, prečo si aj dnes poskladať PC

  • Napísal(a)  Jozef "Nurminen" Polačko
  • Čítať 16934 krát
  • Tlač
  • E-mail

Prišla k nám doba, kedy už notebooky získali dominanciu v predajoch výpočtovej techniky a na činnosti donedávna spojené výlučne s PC začíname využívať pestrú paletu rôznych zariadení. Napriek tomu pretečie ešte hádam veľa vody bubnami automatických práčok, kým na ich displeji začneme googlovať.

Keďže sa väčšinou diskutuje viac o nevýhodách, pozrieme sa tentokrát aj na výhody riešenia poskladať si vlastné PC.

1.) Potešte seba aj svojho geeka

Môžeme predpokladať, že väčšina z Vás, ako čitateľov technicky orientovaných webov, patrí do skupiny osôb, ktoré majú aký-taký prehľad o aktuálnom vývoji hardwaru. Ak aj prehľad nemáte, určite minimálne poznáte niekoho, kto sa týmito vecami zaoberá, či už je to Váš príbuzný, kamarát, alebo kolega z práce. Geekov, ktorých najväčšou záľubou je skladať PC, je našťastie stále veľa a čoraz viac user-friendly politika výroby jednotlivých komponentov tento trend iba posilňuje. Veď si len porovnajme ako sa napríklad pred pár rokmi hľadali v manuáloch nákresy komplikovaného zapojenia káblikov skrinky do matičnej dosky a aká farebná skladačka, ktorú by zvládol vyriešiť aj priemerne inteligentný šimpanz, je z toho dnes.

Každý geek má navyše zo skladania PC ťažko definovateľné a zrejme aj tak trošku úchylné potešenie. Poveriť ho úlohou zostaviť návrh počítača so skvelým pomerom ceny a výkonu bude preňho znamenať väčšiu radosť, než by ste ho namiesto toho napríklad zoznámili s nejakou peknou ženou. Preto by bolo hriechom túto jeho slabosť nezneužiť a nezveriť mu za úlohu poskladanie Vašej novej mašiny. Ako odmenu pridáme aj nejaké to euro, alebo pozvanie na pivo a hneď sme spoločensky prínosným spôsobom zabili 2 muchy jednou ranou.

geek

2) PC podľa Vašich požiadaviek          

Položte si otázku. Chcete počítač podľa vlastných požiadaviek a predstáv, alebo dáte prednosť predstavám metrosexuálnych inžinierov a dizajnérov hardwarových spoločností z Ázie a USA, o ktorých duševnej vyrovnanosti by sa vzhľadom na podobu ich finálnych produktov dalo často  dosť pochybovať?  Prečo si namiesto pár kúskov plechov v štýle 80.rokov, alebo okukanej „značkovej krabici“ akú má každý druhý sused, nevybrať jednu z nespočetného množstva skriniek, ktorá sa Vám bude naozaj páčiť, alebo hodiť k obývačke? Poviete si, OK, ale veď predsa je tu ešte notebook a ten je všeobecne považovaný za vyšší stupeň vývoja oproti klasickému PC.

skull_2040

Aké sú vlastne jeho hlavné výhody? Má malý displej, kompromisne natrieskanú klávesnicu na malej ploche, a môžeme si ho prenášať.  OK, ak je mobilita podmienkou, nemáme o čom diskutovať, ale podľa prieskumov užívateľského správania väčšina zákaznikov v našich končinách si svoj notebook nikdy z obývačky nevyniesla. Chcem silnú mašinu na hry a zároveň obrovský úložný priestor na filmy? Alebo len spoľahlivého pomocníka pre kanceláriu, či počítač špecializovaný na kvalitný zvuk? Vyberiem si z nejakého silne kompromisného riešenia, alebo zvolím vlastné? Chcem napríklad mať 10 TB interného úložného priestoru? Odpoveď, kým nezatopilo fabriky v Thajsku znela: Žiaden problém! 

3) Zbavme sa mačky vo vreci - shareware

odst-3

Či si vezmeme svoj novučký notebook, alebo svoju „značkovú“ hotovú PC zostavu, po spustení systému nás čaká nepríjemné prekvapenie. Vyskočí na nás invázia desiatok okienok s ponukou zakúpenia skvelých programov, ktoré nám za pár stovák dolárov nahradia naše doteraz používané funkčné riešenia. To nás potom čaká obvykle po každom reštarte. Keď sa toho balastu chceme zbaviť, preklikať sa všetkými inštaláciami a následne čistiť po nich zbytky a odpisovať autorom prečo sme s ich nenásilne ponúknutým produktom neboli spokojní, to všetko trvá žiaľ dokonca ešte dlhšie než taká bežná inštalácia OS.

4) Zbavme sa mačky vo vreci – hardware

Pri vývoji jednotlivých komponentov bývajú výsledným produktom veľmi často aj menej vydarené modelové rady, kde sa nepodarilo dosiahnuť požadované vlastnosti, alebo výkon, medzitým prišla nová, lepšia generácia, ale výrobné náklady boli stále dosť vysoké, a tak sa medzitým hromadne vyrobené produkty stali pomerne ťažko predateľným artiklom na skladoch. Či už ide o grafické karty, matičné dosky a jednotlivé chipsety, pomalé RAM pamäte, alebo iné komponenty. Keď sa pozrieme na parametre jednotlivých hotových zostáv, či už veľkých značkových, alebo neznačkových výrobcov, je zodpovedaná otázka, kde takéto komponenty končia. Nájsť hotovú zostavu, ktorá by aspoň jeden takýto zjavne nevýhodný komponent neobsahovala je skutočne umenie.

cat_in_PC

Hoci už v poslednej dobe nie je veľa vyslovene zlých produktov, iba jednoducho o čosi menej výhodných v pomere výkon/vlastnosti/cena, prečo by sme si takúto mačku vo vreci mali kupovať? Muchotrávkou zelenou na torte sú v tomto prípade zdroje. Drvivá väčšina hotových zostáv obsahuje nekvalitný zdroj s nízkou účinnosťou, ktorý z Vášho PC zbytoče spraví spotrebič zlej energetickej triedy za ktorý budete doplácať aj na účtoch za energie. Takéto zdroje bývajú často eufemisticky nazvané pojmami ako napr. „kvalitný certifikovaný 500W zdroj“ a podobne. Čínska certifikácia triedy A však znamená asi toľko, že vás elektrina nezabije hneď ako sa k zdroju priblížite na vzdialenosť 1 meter a o aspoň základnej 80+ certifikácii môžeme u drvivej väčšiny zdrojov hotových zostáv iba márne snívať.

5) Záruka

Prečo by sme si mali kúpiť PC so zárukou 2 roky, alebo priplácať za dlhšiu, keď výrobcovia komponentov štandartne poskytujú na takmer každý komponent záruku 3 roky, alebo aj viac? Zvlášť pokiaľ ide o komponenty citlivé na možné poruchy? Ešte vypuklejší je tento problém v prípade notebookov. Poznáme to všetci, notebook nefunguje, v záruke už žiaľ nie je. Aké je riešenie? Modliť sa aby to bola pamäť RAM, alebo HDD, čo by nám vedeli za nemalý poplatok ešte nahradiť, alebo si trieskať hlavu o stôl pri pohľade na ceny opráv ostatných komponentov, samozrejme bez možnosti voľby akýchkoľvek  alternatív, čo v konečnom dôsledku vždy vedie k využitiu základov matematiky, pomocou ktorých zistíme, že skôr sa nám už oplatí kúpiť notebook celkom nový.

technik2

Keď sa nám stane to isté s PC, nahradíme iba konkrétny komponent, prípadne v tom naozaj najhoršom možnom prípade po troch rokoch obetujeme pár stovák za novú MB+CPU+RAM, vďaka čomu však získame aj novú výkonnejšiu generáciu v našej krásnej PC bedni a zároveň znovu potešíme nášho geeka s ktorým pri tejto príležitosti obnovíme kontakt  (pozri bod  1.)  V prípade reklamácie navyše môžeme niekde zohnať náhradný komponent (napr. grafická karta, disk) a PC používať ďalej, kým o hotovú zostavu alebo notebook by sme na čas reklamácie prišli celkom a 30 dní úporne čakali, kým si technik vo fabrike nášho výrobcu dosťahuje všetky osobné dokumenty, zvlášť tie pikantné fotografie starostlivo ukryté v hĺbke adresárovej štruktúry Vášho PC, aj keď ste práve mali iba pokazený zdroj.

6) Nezmyselnosť značky

Kúpite si vlastné neznačkové PC, alebo dáte prednosť značke? Dobrá otázka, veď aj televízor Sony bude asi lepší ako značka „Jang´c´ťjang“, i keď ho vyrábajú ruky tých istých čínskych detí počas nočnej smeny v tej istej fabrike, z tých istých súčiastok. Pri PC je to však trošku iné. Rozdiely totiž nenájdeme ani na nadpisoch štítkov jednotlivých komponentov. Dáme prednosť značkovej zostave? OK, otvoríme si ju a vidíme z čoho sa skladá... Áno, sú to tie isté komponenty, z ktorých si môžeme vybrať aj pri skladaní PC, samozrejme už so zníženou zárukou a často aj so spomenutou „mačkou vo vreci“ (pozri bod 4.) Výrobcovia a predajcovia takýchto zostáv často žijú zo zaužívaných mýtov.

technik

Tak ako sa napríklad doteraz predávajú notebooky „so skvelými 2GB grafickými kartami“ nízkeho výkonu, ktoré ťažia zo zaužívanej predstavy o grafickom výkone založenom najmä na veľkosti pamäte grafiky, rovnaký mýtus živia aj v prípade tzv. „vyváženosti a vyladenosti“ zostáv. V minulosti (5 a viac rokov dozadu) sa totiž stávalo, že niektoré konkrétne chipsety spôsobovali problémy v kombinácii s určitými komponentami, aj napriek oficiálnej kompatibilite. Takže reklama hovorí: neriskujte nekompatibilitu, kúpte si overenú oskúšanú zostavu. Čo na tom, že posledné známe prípady tohoto typu existovali nejakých 5-6 generácii dozadu, ako reklamný ťah sa to dá používať stále.

7) Cena

Cena je jedným z rozhodujúcich argumentov. Ako sa vyhnúť tomu, aby sme priplácali za high-end, ktorý v tom danom komponente nepotrebujeme, alebo naopak priplácali za nevýhodný low-end? Nuž aj letmý pohľad na parametre jednotlivých hotových zostáv značkových výrobcov dáva jasnú odpoveď, že Váš geek z bodu 1 je v tomto smere oveľa dôveryhodnejší, než Váš výrobca zostavy z bodu 4. Nájsť výhodné komponenty nie je jednoduché, orientovať sa v tom je ešte zložitejšie, ale určite sa môžete spoľahnúť, že záujem Vášho geeka je v tomto smere oveľa čistejší, než rôznorodé záujmy výrobcov zostáv.

cena 

Okrem toho si takto vyberiete vždy z aktuálnej ponuky najnovších komponentov. Vývoj hardwaru je veľmi rýchly a kým sa nové produkty dostanú do jednotlivých modelov hotových zostáv, mohli ste ich využívať už dávno vo vlastnej zostave. Aj preto je výsledná funkčnosť a výkon za rozumnú cenu asi tým najsilnejším argumentom pre stavbu vlastného PC.

návrat hore

NÁVŠTEVNOSŤ

2024        2023        2022        2021        2020        2019        2018       2017       2016       2015       2014       2013