Menu

Boli sme sa pozrieť na Intel Extreme Masters v Katoviciach

  • Napísal(a) 
  • Čítať 3030 krát
  • Tlač
  • E-mail

Že hraním hier len zabíjate drahocenný čas a mali by ste sa sústrediť na niečo lepšie? Nuž, pokiaľ ste v hraní hier dobrí, a vyše meno niečo v online komunite hráčov znamená, možno by stálo za to skúsiť brať vážne práve to hranie. Progaming svet rastie rýchlo a točia sa v ňom nemalé peniaze.

História IEM je pomerne krátka, aj keď vo svete IT je desať rokov veľká etapa vývoja. Tým od roku 2006 prešiel aj turnaj pre hráčov, ktorý vznikol ako prestížna súťaž pre hráčov. Rok predtým, ešte pod názvom  Intel Friday Night Game, pozostával z turnajov v dvoch hrách, Counter Strike 1.6 a Warcraft III a odohral sa v piatich európskych mestách. Po Lipsku, Hamburku, Paríži, Moskve a Stockholme vyvrcholil prvý ročník v Hannoveri na veľtrhu CeBIT.

V roku 2007 sa Intel Extreme Masters dostal aj za oceán do Los Angeles a pribudla v tom čase najobľúbenejšia online hra World of Warcraft. Ďalšie roky sa niesli v zvyšovaní počtu turnajov a pridávaní herných titulov, v roku 2010 pribudol Quake Live a konal sa aj špeciálny turnaj DotA. Rok 2010 bol pre IEM dôležitý, pribudla hra StarCraft 2, ktorá je v programe turnajov dodnes a vznik streamingovej platformy Twitch.tv sprístupnil online sledovanie zápasov pre hráčov na celom svete.

V jednotlivých ročníkoch hry pribúdali, ale aj ubúdali, v roku 2012 vypadol z programu Counter-Strike 1.6 no v rovnakej sezóne pribudla League of Legends. Do Katovíc sa turnaj IEM dostal počas svojej ôsmej sezóny v roku 2014 kedy sa do programu zaradil CS:GO. Turnaj IEM v Katoviciach bol obrovským úspechom a na celom svete ho sledovali milióny hráčov.

Práve prebiehajúca sezóna je už desiata a počas desiatich sezón sa v rámci IEM uskutoční 56 akcií so statusom turnaja alebo svetového šampionátu, na ktorých sa rozdá viac ako 4,5 milióna USD.

We are all gamers

IEM arena 4

Všetci sme hráči. Aj toto bolo jedno z hesiel uplynulého IEM v Katoviciach. Intel v spolupráci s ESL podporuje po celom svete množstvo regionálnych turnajov a tímov, pričom predpokladom je, že pribúdať bude najmä tých ženských. V najbližšej dekáde by sme tak mali vidieť viac turnajov čisto ženských tímov ale aj zmiešané tímy, kde by mohli skúsené hráčky vnášať do hry svoje kvality. Intel chce ženské tímy podporovať v ešte väčšej miere, aby sa mohli viac sústrediť na progaming a menej riešiť každodenné existenčné problémy, v programe Intel Extreme Masters bol zaradený aj čisto ženský turnaj v CS:GO.

IEM press 1

Zaujímavou témou tlačových konferencií bol aj doping. S tým ako rastú dotácie jednotlivých turnajov sa stáva z esports celkom slušný biznis, v ktorom vzniká priestor aj pre ovplyvňovanie zápasov či používanie nedovolených pomôcok. ESL sa preto snaží turnaje profesionalizovať a podchytiť javy ako je doping, či predávanie zápasov. ESL vytvorila dokonca platformu Esport Integrity Coalition, ktorá má za úlohu sa na nekalé praktiky hráčov v progamingu zamerať.

IEM ako výkladná skriňa herného hardvéru

V priľahlej expo aréne katovickej Spodek arény nechýbali ani stánky všetkých dôležitých výrobcov hardvéru a gamingových periférií. Na vlastné oči sa dali pozrieť a na vlastné prsty ochytať najnovšie i osvedčené modely herných klávesníc, myší, podložiek ale aj pohodlných herných kresiel. Zo zástupcov poctivého „ťažkého železa“ nechýbali MSI, ASUS či Gigabyte, ktorí na svoje stánky priniesli ukážku svojho hardvéru v podobe základných dosiek, grafických kariet, či herných notebookov, pripravených ukázať svoje prednosti priamo na mieste.  

IEM HW 1

Na každom rohu boli pripravené vyladené herné zostavy s perifériami od Razer, Steelseries, Roccat, na ktorých si mohol každý návštevník zahrať či už niektorú z turnajových hier, alebo ďalší z globálnych online titulov. Záujem bol vysoký a všetky stroje boli permanentne obsadené, no aj pre menej aktívnych hráčov bol pohľad na množstvo špičkového hardvéru a prvotriednych periférií pohladením duše aj v preplnenej a hlučnej výstavnej hale.

IEM showcase 2 IEM showcase 3 IEM showcase 4

Staršie ročníky potešil aj retrokútik s klasickými šedivými Pentium I bedňami, na ktorých bežali klasiky ako Quake či prvý Warcraft. Z výstaviska ste si mohli za peniaze odniesť takmer čokoľvek čo má niečo spoločné s hrami, od esports dresov, cez figúrky hrdinov z počítačových hier až po samotný hardvér. Alebo aspoň fotku s niektorým z „počítačových hrdinov“, ktorí postávali pri stánkoch. Cosplay na tento druh akcií jednoducho patrí, aj keď kostýmy neboli zastúpené v takom počte, ako napríklad na veľtrhoch komiksov a fantasy.

IEM cosplay 1 IEM cosplay 2 IEM cosplay 3

 

Finálové turnaje

IEM LOL

Finálový zápas v Heroes of the storm bol prekvapivo jasnou záležitosťou tímu Dignitas, ktorí vo finále porazili Myinsanity 3:0 a odniesli si 25 000 USD. Turnaj v hre League of Legends však už žiadnym prekvapením nebol a kórejský tím SK Telecom T1 rozdrvil svojho finálového súpera Fnatic celkom jednoznačne v pomere 3:0. Len pre ilustráciu kórejskej dominancie; poslednú mapu tím Fnatic vzdal. SK Telecom T1 vyhral 50 000 USD.

IEM fnatic cs go

(foto:fnatic.com)

Divácky najviac atraktívny bol turnaj Counter Strike, ktorý vyvrcholil sobotným finále medzi brazílskym tímom Luminosity Gaming a švédskymi favoritmi Fnatic. Dokonale pripravené finálové pódium s nápaditým dizajnom bolo priestorom pre veľkolepú šou, ktorá by sa mohla merať s atmosférou exhibičných zápasov veľkých kolektívnych športov. Nechýbal živý komentár, vstupy a analýzy herných situácií v prestávkach medzi mapami a veľký pohár pre víťaza. Najmä začiatok zápasu sľuboval napínavý boj kedy Fnatic stiahli náskok súpera z 12:3 na 15:15 a dotiahli mapu do predĺženia, v ktorom zvíťazili. Tesný priebeh mala aj tretia mapa, ktorú rovnako v predĺžení vyhrali Švédi a po výsledku 3:0 si z Katovíc odniesli 300 000 USD.

IEM pohar cs women semifinal IEM pohar cs women

Svoj turnaj majú na Intel Extreme Masters aj ženské tímy. Tento rok si na pohár a odmenu 15 000 USD siahli členky prevažne švédskeho tímu WeRunThisPlace po z ich strany hladkom priebehu finálového pavúka.

IEM starcraft polt IEM starcraft polt 2

Finále v Starcraft II si uchmatol asi najväčší favorit, Juhokórejčan Polt. Jeho Terrani sa vo finále postavili proti Zergom za ktorých hral Nór Snute. Polt zvíťazil 4:2, pričom posledná mapa zápasu vzbudzovala v hľadisku arény najväčšie vzrušenie. Z Katovíc si odniesol 35 000 USD.

IEM heartstone

Osem finalistov si svoje sily zmeralo v záverečnom turnaji v hre Heartstone. V rámci ESL sme tento turnaj videli v Katoviciach už po tretí krát, „digitálne karty“ sa stávajú stále obľúbenejšie, o čom svedčí aj zaplnené hľadisko. V tomto roku sa víťazom turnaja stal AKA Wonder, spomedzi všetkých finalistov asi najskúsenejší hráč tak potvrdil svoje kvality. Heartstone hrá na celom svete zhruba 20 miliónov hráčov, ktorí si obľúbili jednoduché pravidlá, variabilitu samotnej hry s malým prvkom náhody a to všetko v prívetivom a vydarenom grafickom prostredí.

Popularita esports rýchlo narastá

IEM arena 5

O rastúcej popularite svedčí nielen celkový počet návštevníkov ale aj atmosféra play-off zápasov. Minulý rok prišlo v týždni konania Intel Extreme Masters na podujatie 104 000 ľudí, čo je štvrtina z celkového celoročného počtu návštevníkov arény Spodek. Finále CS:GO sledovalo naživo priamo v aréne viac ako 10 000 divákov, na internetovom online streame ich bolo pripojených vyše 1,5 milióna.

IEM arena 3

Atmosféra porovnateľná s bežnými športmi je niečo, čo každého nového návštevníka IEM naučí brať esports vážne

Diváci v aréne počas zápasov skandujú nosia dresy svojich obľúbených tímov a nosia do hľadiska obrovské transparenty. Profesionálne tímy majú prvotriedne zázemie, vlastné obytné autobusy, ktorými chodia na turnaje, trénerov a obslužný personál. Fanúšikov, ktorí sú ochotní čakať hodiny v rade len aby sa dostali do turnajovej arény, alebo dostali podpis od svojho najobľúbenejšieho hráča. No najmä, dokážu zarobiť desiatky až stovky tisíc dolárov ročne (nerátajúc príjmy od sponzorov) len na turnajových dotáciách. Napríklad švédsky tím Fnatic doposiaľ zarobil vyše dvoch miliónov dolárov len na Counter Strike turnajoch.

IEM arena 6

Zaplnená hala na začiatku finále Starcraft II. Finálové zápasy jednotlivých turnajov sledovali tisícky divákov priamo v hale, ďalší vyše milión fanúšikov na online streamoch.

Do budúcna to má zdá sa esport biznis dobre rozohraté. Ich aktuálna spádová veková zóna je síce 15-25 rokov, no o desať rokov budú vrstvou ľudí so zaujímavým kapitálom v rukách a hranie hier sa môže dostať do popredia ako forma zábavy veľmi rýchlo. Možno to ťažko pochopí generácia dnešných 50-60tnikov (a azda aj mladších), no aj tí ako deti naháňali po uliciach loptu a keď vyrástli chodili ako „veľkí“ na tribúny na futbal. Nie je to síce dokonalá analógia, no možno dnešní násťroční budú chcieť o desať-dvadsať rokov chodiť na štadióny pozerať sa na zápasy svojich obľúbených esport tímov a v rukách budú držať peniaze. A tie potom postačí už len pozbierať, možno sa dočkáme aj televíznych staníc, ktoré budú venované výhradne esport ligám a turnajom a namiesto futbalovej Ligy majstrov tak počas sezóny v strede každého druhého týždňa zasadnú milióny divákov k celkom inej, virtuálnej zábave.

Ďalším zaujímavým trendom, ktorý môže v tejto nie príliš vzdialenej budúcnosti zamiešať kartami je vývoj virtuálnej reality. Technológie VR sa stávajú čoraz dostupnejšie a hoci graficky i pocitovo sú ešte stále veľmi jasne odlíšiteľné od reality, v priebehu niekoľkých rokov možno na predplatenom esportovom kanáli budeme môcť sledovať turnaje v hraní počítačových hier doslova na vlastné oči a „z prvej ruky“. Začnite brať hranie hier vážne, nemusíte to robiť profesionálne, no budúcnosť vás aspoň menej zaskočí.

iem infographic

návrat hore

NÁVŠTEVNOSŤ

2024        2023        2022        2021        2020        2019        2018       2017       2016       2015       2014       2013