Menu

Arctic ponúka chladiče pre AMD Kabini

  • Napísal(a) 
  • Čítať 2496 krát
  • Tlač
  • E-mail

Ak ste si pred viac ako rokom kúpili nové komponenty pre platformu AMD Kabini a chceli si postaviť tichý multimediálny počítač alebo kancelársku mašinku, museli ste sa uspokojiť s chladičom, ktorý ste našli pribalený pri procesore. Konečne sme sa dočkali alternatívy.

Spoločnosť Arctic predstavila dvojicu chladičov pre socket AM1. Malé referenčné chladiče so 40 mm ventilátorom môžete zo svojich počítačov vyhodiť a nahradiť ich chladičmi Alpine M1.

Ten je na trhu už dostupný, a to v pasívnej i aktívnej verzii. Procesory Kabini s nízkym TDP sú nenáročné na chladenie takže nepotrebujú žiadne masívne medené základne ani heatpipe trubice. Alpine M1 sú jednoduché hliníkové bloky, avšak výrazne väčšie ako malý referenčný chladič pre socket AM1. Ten sa pri uchytení spolieha len na dvojicu prítlačných pinov, ktoré Arctic nahradil skrutkami zavedenými priamo do hliníkového bloku chladiča. Na základni sa nachádza predaplikovaná teplovodivá pasta MX-2.

alpine m1 2 alpine m1 3

Chladič Alpine M1 pozostáva z pasívnej časti a ventilátora s priemerom 80 mm. S celkovou výškou len 41 mm bude vhodný pre inštaláciu do nízkych desktopových a multimediálnych skriniek. Ventilátor s rýchlosťou otáčania len 750 ot./min. je výrazne tichšou alternatívou malého referenčného ventilátora, a aj vďaka nemu si Alpine M1 poradí s teplotným výkonom do 50 W.

alpine m1 passive 1 alpine m1 passive 2

Pasívna verzia sa spolieha na 246 gramov vážiaci hliníkový blok s vysokými hrubými rebrami, pôdorysom 77×77 mm a výškou 70 mm. Podľa výrobcu zvládne chladiť procesory s TDP do 35 W a teda zvládne aj najvýkonnejší štvorjadrový Athlon X4 5350, ktorého TDP je 25 W. Tu však už bude potrebný lepší objem a prietok v skrinke, aby sa zabezpečila cirkulácia vzduchu medzi rebrami.

Odporúčaná cena Alpine M1 je 11,99 EUR, pasívna verzia Alpine M1 Passive je o euro drahšia. Na našom trhu ich však nájdete aj za lepšie, takmer polovičné ceny.

Graf ceny produktu Arctic Alpine M1 poskytuje server Heureka.sk
Graf ceny produktu Arctic Alpine M1-Passive poskytuje server Heureka.sk
návrat hore

NÁVŠTEVNOSŤ

2020        2019        2018       2017       2016       2015       2014       2013