Päť spôsobov, ako využiť GPU pre vedecké výpočty
- Napísal(a) Matúš Paculík
- Čítať 16291 krát
- Tlač
Vyberiete, kliknete a zapojíte sa do projektu. Ak ste premýšľali o liečbe exotických chorôb a pátraní po mimozemšťanoch, vaša grafika vám v tom môže pomôcť.
Vaše GPU totiž dokáže viac, ako len likvidovať protivníkov v Battlefield 3, cestovať virtuálnym svetom Skyrimu, alebo sa predbiehať v benzínom nasiaknutom Grid 2. Súčasná generácia grafických kariet NVIDIA GeForce je založená na parallel processing architektúre, ktorá je vhodná na obrovské množstvo podobných výpočtov. Niektoré z najvýkonnejších superpočítačov na svete využívajú práve silu grafických čipov, ktoré sú v mnohých prípadoch vhodnejšie ako klasické procesory.
Pár z nich dokonca funguje tak, že si požičiavajú výpočtovej čas GPU súkromných nadšencov. Mnoho distribuovaných výpočtových projektov umožňuje stiahnuť jednoduchý softvér známy ako BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Open Computing) a zapojiť výpočtový výkon grafickej karty k všeobecnému prospechu. Prinášame vám zoznam piatich najzaujímavejších projektov, pri ktorých môžete využiť silu svojej grafickej karty
Liečba Alzheimerovej choroby - Folding @ Home
Projekt odštartoval v roku 2000 profesor Vijay Pande zo Stanfordskej univerzity. Dnes sa Folding @ Home pýši skoro 300 tisíc účastníkmi a jedným z najrýchlejších počítačových systémov na svete. Folding @ Home simuluje skladanie a správanie proteínov v ľudskom tele. Ak zlyhajú, môže to viesť k chorobám. Vedci dúfajú, že sa im podarí nájsť spôsob, ako zabrániť týmto zlyhaniam a tým svet zbaviť rôznych chorôb. Dáta z tohto projektu už pomohli k vytvoreniu vyše stovky vedeckých správ.
Viac informácií nájde na tejto stránke.
Pátranie po mimozemšťanoch - SETI @ Home
Ak ste fanúšikom lietajúcich tanierov, môžete so svojím GPU pomáhať v hľadaní mimozemskej inteligencie. Tomuto výskumu sa venuje Berkeley 's Space Sciences Laboratory v rámci kalifornskej univerzity. SETI @ Home analyzuje dáta zhromažďované rádiovým teleskopom Arecibo s cieľom oddeliť bežné zvuky z kozmu od dát pochádzajúcich potenciálne z komunikácie mimo našej planéty. Od roku 1999, kedy projekt SETI @ home odštartoval, síce žiadneho mimozemšťana neobjavil, ale stále pátra ďalej.
Viac informácií nájdete na tejto stránke.
Hľadanie pokladov - Bitcoin
Aj napriek jeho netradičnému pôvodu stojí dnes za systémom "distributed Consensus" veľa počítačových výpočtov, ktoré sledujú výdavky a generovanie zisku v rámci Bitcoin. Počas posledných štyroch rokov popularita Bitcoin prudko stúpla a zažila slušný pád. V októbri 2011 mal jeden Bitcoin hodnotu dva doláre. Teraz zaň dostanete približne stovku, čo je ale výrazne menej v porovnaní s jeho maximom na 266 dolároch. Bez skutočne výkonného počítača sa pravdepodobne s Bitcoinom neuživíš. Ale môže to byť zábava a nejké to euro sa predsa vždy hodí.
Viac informácií nájdete na tejto stránke.
Hľadanie lieku - GPUGRID
GPUGrid na katalánskej univerzite Pompeu Fabra v Barcelone analyzuje pohyb, štruktúru a funkcie atómov za účelom lepšieho pochopenia rezistencie liekov proti rakovine, maturácie vírusu HIV, alebo dôvodov prečo niektoré proteíny, podieľajúce sa na neurálnych poruchách vzdorujú liečbe. GPUGrid je zatiaľ relatívne malý, no už urobil od svojho spustenia v roku 2007 veľa práce. Napríklad táto vedecká správa z roku 2012 vysvetľuje ako vôbec prvýkrát prebehla simulácia procesu maturácie vírusu HIV.
Viac informácií nájdete na tejto stránke.
Možnosti sú veľké - World Community Grid
So svojím GPU sa môžete zapojiť do boja proti HIV. V rámci World Community Grid sa výkon grafických čipov spojí so skoro 70 tisíc zvyšných počítačov. Celkový výkon sa využije pri všetkých projektoch tejto organizácie, zahŕňajúcich AIDS, alebo výskum v oblastiach čistej vody a čistých energií. Projekt bol založený spoločnosťou IBM v roku 2004 a od tej doby viac ako 600 000 užívateľov zabezpečilo približne 750 tisíc rokov výpočtového času.
Viac informácií nájdete na tejto stránke.
Zdroj: Blog NVIDIA