Videli sme, ako HP vyrába svoje servery
- Napísal(a) Ján Michálek
- Čítať 4335 krát
- Tlač
Sedemdesiat kilometrov východne od Prahy sa kúsok od historického mesta Kutná Hora nachádza továreň spoločnosti Foxconn. Za jej bránami vznikajú servery HP, od nenáročných riešení pre SMB segment až po kompletné dátové centrá v prenosných kontajneroch.
Jeden z najdôležitejších podnikov v regióne zamestnáva takmer 1500 zamestnancov a v dvadsaťštyri hodinovej prevádzke vyrobí pre HP mesačne 25 tisíc serverov, tisíc rackových zostáv a niekoľko stoviek dátových úložísk. Boli sme sa pozrieť, ako sa v Kutnej Hore premieňajú tisícky komponentov na hotové a na mieru zhotovené servery.
Výrobný závod v Kutnej Hore začal svoju prevádzku v máji 2010 pričom trvalo ešte 14 mesiacov kým sa dosiahol plný výkon výrobných kapacít. Na ploche 30 000 m2 dnes vzniká množstvo prekonfigurovaných i na mieru zostavených riešení pre všetky segmenty serverového trhu. Hlavnou myšlienkou HP je snaha odbremeniť zadávateľa objednávky od akejkoľvek ďalšej konfigurácie zariadení a dosiahnuť, aby systémy fungovali takpovediac hneď po vybalení. Nejde tak celkom len o konfiguráciu samotného „železa“ ale o dodávku kompletného systému aj s pripraveným softvérovým riešením.
Spoločnosti by tak mali ušetriť časové, personálne a teda aj finančné prostriedky na konfiguráciu serverov, a lepšie sa tak sústrediť na svoj hlavný predmet činnosti. Celkový čas od spracovania požiadavky až po dodanie hotového riešenia sa rôzni v závislosti od požiadaviek objednávateľa. Na jeden štandardný Blade server je treba priemerne tri až päť dní, od spracovania objednávky až po jeho expedíciu z továrne.
*.pracovník má okrem komponentov k dispozícii aj presný zoznam použitých komponentov a inštrukcie v českom jazyku. Každý z komponentov má unikátne označenie.
Život nového servera sa začína v montážnej časti haly, kde je zostavený z dostupných skladových zásob. Každý komponent má unikátne označenie a pri zostavovaní je skenovaný, existuje tak veľmi presná evidencia o tom, z akých komponentov ktorý systém pozostáva. 80% zamestnancov Foxconnu tvoria Česi a Slováci, a tak sú všetky výrobné postupy lokalizované do češtiny.
Po zostavení pokračuje systém do ďalšej časti výrobnej linky na krátky test kde sa overuje správnosť zapojenia jednotlivých komponentov a ich korektná činnosť, ale aj konfigurácia samotná, a teda napríklad či bol osadený odpovedajúci počet pamäťových modulov, alebo správny procesor. Potom sa servery integrujú do rackov, prepájajú kabelážou a napĺňajú softvérom a systémovými obrazmi. V poslednej fáze sa inštaluje a konfiguruje softvér tretích strán a podpora pre hardvér, a hotové systémy sa testujú buď štandardnými továrenskými záťažovými testami, ktoré trvajú niekoľko hodín až dní, alebo špeciálne prispôsobenými testami podľa finálneho určenia výsledného produktu.
*.na tomto mieste preverujú operátori stabilitu systémov záťažovými testmi. Aplikácie sú automatizované a poskytujú detailný výstup kontroly
Náročným produktom je samozrejme dedikovaný vlastný projektový manažment. Finálny systém je zabalený a doručený zákazníkovi, ktorý ho môže začať v podstate okamžite používať. HP si poradí aj so špecifickými požiadavkami a dokáže dodať aj systém zhotovený už od výroby tak, aby zapadol medzi existujúce aktívne servery bez potreby ďalšej náročnej konfigurácie.
*.nové ProLiant Gen8 servery v procese nahrávania systémov. V tomto konkrétnom rackovom systéme ich bolo 24, cena jedného prekonfigurovaného modelu s dvoma novými Intel Xeon E5 procesormi na 2,6 GHz a 16 GB RAM sa začína pri hranici 5 800 USD.
*.systémy, ktoré neprejdú testmi putujú do servisného oddelenia, sú podobne ako tento ProLiant podľa výsledkov diagnostiky podrobené výmene komponentov a osobitne testované.
Datacentrum na kolesách
Okrem blade serverov, rackových riešení a 3Par dátových úložísk sa v Kutnej Hore zhotovujú aj POD – Performance Optimized Datacenters. Ide v princípe o veľmi jednoduché riešenie integrácie serverov, sieťových zariadení a storage do typizovaného kontajnera, ktorý je možno ľahko prepravovať loďou alebo kamiónom. Dostupná je zatiaľ trojica modelov; najmenší POD 20C dlhý 20 stôp do seba pojme desať štandardných 19“ 50U rackov a dokáže poskytnúť 29 kW na jeden rack. Dvakrát dlhší POD 40C už poskytne miesto pre 22 rackov, celková kapacita je pritom 600 kW, a teda zhruba 27 kW na rack. POD 240a, alebo aj EcoPOD predstavuje najkomplexnejšie riešenie – pozostáva z trojice kontajnerov s celkovou šírkou 21 stôp a dĺžkou 40 stôp (necelých 12,2 m) a dokáže uskladniť a prevádzkovať 44 19“ 50U rackov s celkovým maximálnym príkonom 1,3 MW. Celkový počet osaditeľných strojov štandardného U formátu je tak 2200, čo dáva predpoklad na skutočne vysoký výkon. Konštrukcia EcoPOD je modulárna a všetky komponenty sa dajú odviezť kamiónom, na mieste sa kontajnery zložia – výsledkom je malá dvojpodlažna „budova“, pričom v spodnej časti sa nachádzajú dva rady rackov s obslužnou uličkou uprostred, horná časť je určená pre výkonný systém úpravy vzduchu.
*.HP POD 240a je poskladaný zo segmentov, ktoré sú štandardizované pre nákladnú dopravu. Celkové vonkajšie rozmery tohto datacentra sú zhruba 14×7 metrov, celková výška vyše šesť metrov.
Ten disponuje inteligentným riadením zvlhčovania a chladenia vzduchu, pričom samotná konštrukcia EcoPOD-u umožňuje ideálnu cirkuláciu a výmenu vzduchu a chladenie komponentov. Kontajnery stačí postaviť pred budovu alebo na voľné priestranstvo, zabezpečiť dodávku prúdu a máte k dispozícii obrovskú výpočtovú silu. A hoci cena určite nebude zanedbateľná, stále sa jedná o rýchlejšie, lacnejšie, a mobilnejšie riešenie ako klasické datacentrum v budove. V prípade povodne či inej živelnej pohromy sa dá systém relatívne rýchlo naložiť a premiestniť do bezpečia. Ochrana voči vonkajším vplyvom či fyzickej infiltrácii je zabezpečená masívnou oceľovou konštrukciou kontajnera a aktívnymi prvkami ochrany s biometrickými čipmi. Podľa HP je POD rovnako bezpečný ako štandardné datacentrá z betónu a tehiel.
*.EcoPOD zvnútra. Ponúka priestor pre dva rady po 22 rackových skríň 19" 50U formátu, celková kapacita je tak 2200 strojov. Vnútorná chodba predstavuje dostatočný priestor pre manipuláciu a údržbu, a zároveň predstavuje kanál ktorým je smerom nahor odsávaný ohriaty vzduch. Ten sa ochladzuje v klimatizačných jednotkách v hornom poschodí datacentra.
Celkový čas potrebný pre zhotovenie EcoPOD-u je pritom zhruba 12 týždňov, čo predstavuje oproti štandardným riešeniam výraznú úsporu. Cena POD-u sa podľa HP pohybuje približne na štvrtine až tretine ceny porovnateľného datacentra v budove. Nevýhodou však môžu byť obmedzené možnosti rozširovania výkonu do budúcnosti, keďže POD je silne integrovaný a priestorovo obmedzený. Jednotlivé kontajnery sa však dajú spájať do radu za sebou a tak existuje fyzicky relatívne jednoduchý spôsob pre upgrade, no škálovateľnosť výkonu pridaním ďalších modulov je pomerne skokovitá.
Malé podniky prechádzajú na mobilné zariadenia
Spoločnosť HP predstavila aj nové riešenia, ktoré umožnia malým a stredne veľkým podnikom pripraviť ich technologickú štruktúru na narastajúci počet zamestnancov pracujúcich na mobilných zariadeniach. V súčasnosti sa na svete používa viac ako 1,1 miliardy mobilných zariadení, čo predstavuje obrovský potenciál a hybnú silu pre zmenu zaužívaných zvyklostí v podnikovej sfére. Veľkým problémom sa tak stáva nielen zabezpečenie, ale aj narastajúci objem dát a požiadavky na ich spracovanie.
Až 44% používateľov nemôže pristupovať k službám postaveným na cloude, či už z dôvodu možných bezpečnostných rizík alebo vzhľadom na politiku spoločnosti či vládne regulácie. Avšak podľa prieskumu spoločnosti Gartner bude v roku 2016 minimálne polovica používateľov pristupovať k firemným dátam prostredníctvom mobilných zariadení a tabletov, namiesto klasických počítačov. Spoločnosť HP predstavila nástroj HP Client Virtualization SMB, ktorého základom je virtuálne desktopové prostredie. Okrem podpory referenčnej architektúry HP, napríklad serverov ProLiant Gen8 ponúka aj softvér pre virtualizáciu klientov Citrix, Microsoft či VMware, pričom dáta sú uložené centrálne na serveri. Zamestnanci tak môžu pristupovať k firemným dátam prostredníctvom mobilného zariadenia, ktoré slúži len ako klient pre pripojenie. Všetky požiadavky sa spracúvajú na serveri, a preto výkon a odozva systému nie je podmienená výkonom koncového zariadenia, a pre docielenie vyššej bezpečnosti klient nepracuje so žiadnymi lokálnymi dátami.
Pre jednoduchšiu infraštruktúru pre správu mobilných zariadení je pripravená konfigurovateľná platforma HP Multi-Service Router, ktorá umožňuje jednoduchšie nasadenie technológií vďaka integrácii káblových, bezdrôtových a bezpečnostných sieťových funkcií v jedinom zariadení. Pre malé podniky však môže byť nasadenie nových technológii finančne náročné, preto nová služba HP Even Better Than Zero ponúka prenájom produktov HP za najnižšiu možnú cenu. Podpora tisícok zariadení od rôznych výrobcov umožňuje spoločnostiam nasadiť BYOD (bring your own device) projekty, pri ktorých bude pre prístup k virtualizovaným službám a dátam využívať používateľ vlastné zariadenie. Takto sa podarilo stlačiť náklady na 140 amerických dolárov na jedného používateľa v priebehu jedného roka, pričom ostáva zachovaná vysoká škálovateľnosť a integrácia celého systému.
Najlepším učiteľom je LIFE?
HP už niekoľko rokov presadzuje vlastný e-learningový program LIFE (Learning Initiative for Enterpreneurs), ktorý pomôže zdokonaľovať sa v obchodných stratégiách a ekonomických činnostiach nielen zamestnancov, ale aj bežných používateľov a začínajúcich podnikateľov. Platforma založená na infraštruktúre konvergovaného cloudu ponúka zadarmo rôzne školenia a informácie, testovanie a odovzdávanie virtuálnych certifikátov, rovnako ako virtuálny priestor pre zdieľanie informácií, počiatočných návodov a stratégií. Podľa interných informácii spoločnosti HP, na ktorej architektúre je tento program postavený, pomohol LIFE založiť či rozšíriť od roku 2007 takmer 20 000 organizácií a vytvoriť 43 000 pracovných miest na celom svete. HP LIFE si môžete vyskúšať na stránke programu.