Čo nás čaká v roku 2012
- Napísal(a) Matúš Paculík
- Čítať 2656 krát
- Tlač
Rok 2011 sa nám za pár dní skončí a my sa už teraz tešíme, aké technologické novinky nás potešia v tom budúcom.
Končiaci rok 2011 bol bohatý na mobilné zariadenia všetkého druhu – tablety sa stali samozrejmosťou, máme tu ultrabooky, množstvo nových smartfónov, vrátane jedného prototypu od samotného Intelu.
Stagnácia na poli CPU?
Veľkú nádej na zaujímavý koniec roka 2011 predstavoval AMD Bulldozer. Ten sa stal skôr sklamaním a Intel stratil už aj tak slabú konkurenciu. Bez AMD za chrbtom už Intel nebude tlačený na uvádzanie výkonnejších a výkonnejších procesorov.
Čaká nás ale architektúra Ivy Bridge, ktorá aj keď možno neprinesie extrémny nárast výkonu, tak by mohla udrieť na strunu energetickej efektívnosti. 22 nanometrový výrobný proces je krokom vpred.
AMD sa zameria skôr na Fusion riešenie kombinujúce priemerné CPU a priemerné GPU, ktoré nájde uplatnenie v lacných počítačoch a notebookoch určených pre nenáročných domácich používateľoch.
Grafické karty sú mŕtve
Druhá polovica roku 2011 bola v segmente grafických kariet dosť slabá a veľkej zmeny sa pravdepodobne nedočkáme ani v roku budúcom. Na druhú stranu, High-end modely majú výkonu dostatok a programátori nám pomaly ale isto lenivejú.
Stačí sa pozrieť na veľký hit Skyrim, ktorý dokázal jeden šikovný fanúšik veľmi efektívne zoptimalizovať tak, že sa fps zvýšilo až o 40%. Podľa jeho slov je možné zvýšenie rýchlosti až o 100%, keďže sa tu nachádza množstvo zdvojeného kódu, ktorý celý rendering zbytočne spomaľuje.
Vývoj nových GPU sa tak pomaly presúva na ARM architektúru, ktorá sa stáva novou hernou platformou. Tu je grafického výkonu nedostatok a rezervy sú veľké.
Ultrabooky?
Koncept ultrabookov je podľa nášho názoru vynikajúci – extrémne kompaktné modely so slušným výkonom, no kto by to nechcel? Problémom je ale ich vysoká cena, vďaka ktorej sú predaje pod očakávaním.
Trochu oživenia môže priniesť nová architektúra Ivy Bridge, vyrábaná 22 nm technológiou. Pokiaľ ale nepôjdu dole ceny, zostane ultrabook len drahou vysnívanou hračkou.
ARM proti x86
Tichá vojna. Tak môžeme nazvať súboj, ktorý naplno odštartoval tento rok. Dlhoročná nadvláda x86 architektúry raz skončiť musí a vyzerá to tak, že hlavným konkurentom bude práve ARM. Smartfóny a tablety sa tešia neustále narastajúcej obľube a presúva sa na ne veľa pôvodne „PC only“ úloh.
Či už je to mailová komunikácia, sociálne siete alebo rýchle pozretie dokumentov, ARM architektúra to bez problémov zvládne. Problémom už nie sú ani hry, prezeranie webu, alebo tvorba hudby.
Architektúru ARM nepodceňujú ani obaja hlavní producenti x86 procesorov – Intel a AMD. Prvý menovaný predstavil na konferencii IDF prvý smartfón s procesorom Intel ATOM. AMD začala minulý mesiac s aktívnym náborom zamestnancov pre svoje SoC a Fusion oddelenie.
Dôležitým hráčom tu je aj Microsoft, ktorého nový operačný systém Windows 8 bude podporovať rovnako x86/64 architektúru, ako aj ARM. A aby sme nezabudli, Apple už nejaký čas koketuje s myšlienkou uvedenia notebooku MacBook Air založenom na ARM architektúre.
Windows 8 bude aj pre tablety
Koncept tablet PC nie je mŕtvy. Aktuálny operačný systém Windows 7 síce obsahuje natívnu podporu pre dotykové ovládanie, tá je ale použiteľná jedine s dotykovým perom. Ovládanie prstom je stále veľmi zlé a zmení to až Windows 8.
S ním príde aj dlho žiadaná kompatibilita s množstvom Windows– only aplikácií, čo prinesie ešte väčší nárast používateľov. Určitou ochutnávkou je mobilná platforma Windows Phone 7, ktorá je zdatnou konkurenciou k iOS a Androidu.
Užívateľské rozhranie Metro UI je veľmi pekné a ak sa podarí vychytať niektoré muchy, budeme možno skutočne svedkami veľkej revolúcie na poli výpočtovej techniky ...