Menu

Aký telefón vybrať pre dieťa? Ako kontrolovať jeho aktivitu?

  • Napísal(a)  Redakcia
  • Čítať 1984 krát
  • Tlač
  • E-mail

Dieťa a telefón je vo veľkej miere diskutabilnou témou. Niektorí rodičia svojim deťom mobil odopierajú, no v dnešnej dobe je mobil technologickým základom. Slúži nielen na konverzáciu s blízkymi, ale často je aj bezpečnostným prvkom na kontrolu dieťaťa. Správne využívanie telefónu, pritom môže mať pre dieťa aj množstvo pozitívnych účinkov. Ako vybrať mobil pre dieťa a ako kontrolovať jeho aktivitu?

Ako vybrať telefón pre dieťa?

Mobil pre deti je ideálne vyberať na základe ceny. Nie je veľmi vhodné kupovať malým deťom veľmi nákladné mobilné telefóny s miliónmi funkcií a dokonalým fotoaparátom. Napríklad iPhone 11 Pro predstavuje telefón, ktorý je vhodný pre ľudí, ktorí sa zaoberajú tvorbou kreatívneho kontentu, či pre manažérov, ktorí potrebujú mať dohľad nad množstvom úloh naraz.

Pre deti vystačí mobil, ktorý má základné funkcie ako je možnosť pripojenia na internet, telefonovanie a základný fotoaparát. Čím výkonnejšie zariadenie kúpite, tým je väčšia pravdepodobnosť, že dieťa bude využívať mobil na širšie spektrum aktivít. Z tohto hľadiska je tiež dôležité, aký dávate deťom príklad. Snažte sa v ich prítomnosti využívať mobil zmysluplne, učte ich ako si kontrolovať zdroje a vyhodnocovať pravdivosť informácií.  

Ako kontrolovať aktivitu dieťaťa na mobile

Kontrola aktivity by mala byť základom, ktorý rodič robí, ak chce, aby mal kontrolu nad dieťaťom pri užívaní mobilného telefónu. Kontrola sa môže týkať času stráveného na internete, ale rovnako aj využívania konkrétnych aplikácií. Prostredníctvom aplikácií môžete nastaviť zámok na aplikácie, ktoré nie sú pre deti vhodné, ale rovnako aj časový limit pre jednotlivé dni. Tak budete mať istotu, že máte pod kontrolou, ktoré stránky vaše dieťa pozerá.

To čo dieťa nájde na internete môže priamo ovplyvňovať jeho vnímanie okolia. Rovnako môže skúšať to čo vidí na internete. Základom je však aj komunikácia a nastavovanie hraníc. Komunikujte ohľadom vecí, ktoré dieťa na internete vidí. Snažte sa zistiť, čo ho zaujíma a aké veci pravidelne sleduje. V prípade, že si nie ste istí relevantnosťou stránok, snažte sa pochopiť uhol pohľadu dieťaťa a venujte mu náležitú pozornosť. Ak dovolíte dieťaťu pobyt na sociálnych sieťach, určte si striktné pravidlá a v tomto prípade by mala byť pravidelná kontrola ešte omnoho striktnejšia.

Zdroj obrázka: Prostock-studio / Shutterstock.com

návrat hore

NÁVŠTEVNOSŤ

2024        2023        2022        2021        2020        2019        2018       2017       2016       2015       2014       2013