Menu

Ako ostať na Facebooku v bezpečí

  • Napísal(a)  Sonka Paculíková
  • Čítať 4788 krát
  • Tlač
  • E-mail

AVG Technologies radí, ako si zabezpečiť súkromie na najväčšej sociálnej sieti. Prečítajte si 13 rád, ako zostať v bezpečí.

Dnes už len veľmi málo ľudí nemá svoj profil na sociálnej sieti. Aj po niekoľkých rokoch diskusií o bezpečnosti na Facebooku je potrebné upozorniť na niekoľko krokov, vďaka ktorým nebude užívateľ o sebe zdielať viac, než v skutočnosti chce.

Jiří Kropáč, vedúci vírusového laboratória AVG, preto pripravil pre všetkých užívateľov niekoľko tipov, ako na sociálnej sieti zostať v bezpečí.

  1. Pozor na to, koho si pridávate medzi priateľov! Každý užívateľ musí myslieť na to, že akonáhle prijme novú žiadosť o priateľstvo, poskytne svojmu novému priateľovi prístup k mnohým osobním informáciám, vrátane fotografií, komentárov a udalostí z minulosti, ktoré ste na Facebooku zverejnili. Našťastie môžete zbytočných priateľov kedykoľvek vymazať, stačí sa len zamyslieť, komu v naozaj chcete prezradiť všetko o svojom súkromí. Nie je to predsa súťaž o najväčšie množstvo priateľov.

  2. Skontrolujte si nastavenia! Nedávno Facebook vykonal zmeny v predvolenom nastavení ochrany súkromia. Preto sa oplatí uistiť sa, že verejne nezdieľate viac, než by ste chceli. Facebook dokonca umožňuje nastaviť si "obmedzený profil" pre priateľov, s ktorými nechcete zdieľať úplne všetky vaše príspevky a informácie. Môžete si teda vytvoriť také nastavenie, pri ktorom budete so svojimi priateľmi zdieľať naozaj len to, čo uznáte za vhodné.

  3. Odsúhlaste príspevky, na ktorých vás priatelia označia! Nedovoľte všetkým vašim priateľom, aby vás mohli ľubovoľne označovať na fotkách či iných príspevkoch. Facebook umožňuje také nastavenie, kedy vám príde upozornenie s označením na schválenie. Až keď si príspevok sami prehliadnete a schválite ho, objaví sa na vašej stene. Tak predídete zverejneniu nevhodných a trebárs aj nebezpečných príspevkov s vaším menom a budete mať kontrolu nad tým, čo na svojom profile uverejňujete.

  4. Prečo ste na Facebooku? Sami si odpovedzte na otázku, za akým účelom ste si profil na Facebooku zriadili, či kvôli zdieľaniu fotografií, komunikácií s priateľmi, alebo zdieľaní odkazov a iných aktivít. Práve tomu by ste mali svoje nastavenia súkromia prispôsobiť, a keď sa zmenia vaše potreby, mali by ste myslieť aj na zodpovedajúce bezpečnostné nastavenia.

  5. Heslo, heslo, heslo! Dostatočne bezpečné heslo je samozrejmosťou, užívatelia by si ale mali tiež ustrážiť, aby nepoužívali rovnaké heslo pre niekoľko rôznych účtov či profilov. Dávajte si tiež pozor na to, keď si nastavujete bezpečnostné otázky pre prípad, že heslo zabudnete. Nemalo by to byť niečo, čo o vás všetci vedia, potom totiž nie je ťažké heslo získať.

  6. Dajte pozor na to, odkiaľ sa prihlasujete! Uistite sa, že počítač, na ktorom sa prihlasujete, automaticky neukladá vaše prihlasovacie meno a heslo. Väčšinou sa u prihlasovacích údajov zobrazuje možnosť "zapamätať si ma", ktorú treba deaktivovať, ak je zapnutá.

  7. Opatrne na statusy! Akonáhle zdieľate nejaký status, alebo čokoľvek komentujete, spýtajte sa sami seba, či by vám nevadilo, keby sa daný komentár ocitol na titulnej strane v novinách. Akonáhle totiž svoj status zverejníte, môže ho ktokoľvek okomentovať či zdieľať, čím sa status zobrazí mnohým ďalším ľuďom, ktorých vôbec nepoznáte. Toto je dôležité najmä v prípade, ak napr. odchádzate na dovolenku a váš byt tak zostáva na týždeň bez dozoru. Nikdy neviete, ku komu sa informácia môže dostať a ako ju dotyčný využije.

  8. Riziko phishingu! V minulosti sa už niekoľkokrát objavili podvodné emaily z Facebooku, ktoré po užívateľoch chceli, aby uviedli svoje heslo. Na Facebook sa vždy prihlasujte priamo cez autentickú internetovú adresu. Ak by bolo niečo v neporiadku, Facebook by vás informoval upozornením na vašom profile.

  9. Buďte pohotoví! Akonáhle od vás vaši priateľov začnú dostávať spamy, alebo sa pod vaším menom začnú objavovať statusy, ktoré ste nevytvorili, váš účet bol pravdepodobne napadnutý. Preto si okamžite zmeňte heslo. Ak sa vám nedarí sa k vášmu účtu prihlásiť, obráťte sa na odkaz Pomocník, ktorý sa nachádza vpravo dole na každej Facebookovej stránke, a informujte správcu Facebooku o probléme s vaším účtom.

  10. Strážte si svoj mobilný telefón! Majte kontrolu nad tým, kto má prístup k vášmu mobilnému telefónu nielen fyzicky, ale aj po sieti. K prihlasovaniu na sociálnej sieti vrátane Facebooku slúžia rôzne aplikácie. Ak ich nepoužívate, nezabudnite sa z nich odhlásiť, aby nemohli poskytnúť prístup na váš účet nikomu ďalšiemu.

  11. Nemusíte vidieť všetko! Neklikajte na podozrivé odkazy, aj keď sa vám zdajú lákavé. Podvodné odkazy väčšinou spoznáte podľa nevhodnej témy alebo podľa toho, že sa vám opakovane a nečakane pripomínajú. Väčšinou sa tiež objavujú na profiloch priateľov, ktorí by takéto odkazy nikdy sami nezverejnili.

  12. Využite nové možnosti vymazania histórie vášho vyhľadávania! Čokoľvek, čo zadáte do vyhľadávača na Facebooku, sa ukladá na vašom profile Timeline. Facebook ale novo ponúka možnosť históriu vyhľadávania upraviť alebo vymazať. To by ste čas od času mali urobiť, pretože akonáhle sa zabudnete z Facebooku odhlásiť, môže ktokoľvek vidieť históriu vášho hľadania a tú potom využiť.

  13. Dodržiavanie všetkých vyššie spomenutých rád by vám malo výrazne uľahčiť zabezpečenie vášho súkromia na sociálnej sieti. Pri užívaní Facebooku platí to isté, ako pri všetkých ostatných online aktivitách - keď budete obozretní, budete v bezpečí na Facebooku aj na iných sociálnych sieťach.
návrat hore

NÁVŠTEVNOSŤ

2024        2023        2022        2021        2020        2019        2018       2017       2016       2015       2014       2013