Menu

Samsung WB150F je ultrazoom do vrecka

Nie je to tak dávno čo ultrazoomom kraľovali dve značky. A rozsah ich priblíženia bol pri rozumných rozmeroch desaťnásobný. Hranica ultrazoomov sa postupne posúvala, a desaťnásobný zoom dnes poskytne malý vreckový fotoaparát. No natlačiť osmenásťnásobné priblíženie do tela kompaktu chce kumšt.

A Samsung túto úlohu zvládol v prípade modelu WB150F na výbornú. Okrem objektívu s veľkým rozsahom sa podarilo do útleho tela vtesnať aj bezdrôtové technológie a podporu sociálnych sietí, veľký displej a množstvo kreatívnych funkcií. Poďme ale pekne po poriadku.

Dizajn a konštrukcia

Dizajn fotoaparátu je jednoduchý a účelný, zaoblená tehlička s malým gripom, všetky ovládacie prvky sú dobre dostupné. WB150F sa dá v prípade potreby pridržať druhou rukou aj o zdrsnený prstenec okolo objektívu, čo oceníte najmä pri fotografovaní pri slabších svetelných podmienkach a pri veľkom priblížení. Kruhový menič režimov snímania je v dobrej dostupnosti pravého palca, pre zoomovanie sa používa otočný kruhový prvok pod tlačidlom spúšte.

Tuhosť tela je na veľmi dobrej úrovni a kovové puzdro prežije i drsnejšie zaobchádzanie. Pozor však treba dávať na objektív, ktorý je vzhľadom na jeho trojdielnu konštrukciu logicky najcitlivejším miestom. Spoje dobre lícujú a továrenské prevedenie neostáva povesti výrobcu nič dlžné.

Samsung_WB150F_back

Zadnej strane dominuje trojpalcový LCD displej s rozlíšením 460K, a veľmi slušnou kvalitou. Je dobre čitateľný aj na ostrejšom slnku a ponúka jasné a živé farby. Optický alebo digitálny hľadáčik chýba. V pravej časti sa nachádza štvorsmerové tlačidlo s potvrdzovaním v strede obkolesené ďalšími štyrmi tlačidlami v štandardnom a dobre známom usporiadaní. Dobrým doplnkom je tlačidlo pre priame spustenie nahrávania videa, ktoré je zapustené, aby nedochádzalo k jeho náhodnému stlačeniu.

Kompakt s dušou ultrazoomu

Objektív ponúka osemnásťnásobné priblíženie, rozsah 4 – 72 mm predstavuje v prepočte na 35 mm rozsah 24 – 432 mm. So širokouhlým objektívom tak dokážete vmestiť do záberu viac objektov aj pri stiesnených priestorových podmienkach. Vysunutie objektívu z najkratšieho na najdlhší koniec trvá čosi málo cez tri sekundy. Zoom však nie je úplne plynulý, a tak pre dosiahnutie požadovanej kompozície snímky bude v niektorých prípadoch treba fotografie orezať v počítači.

Samsung_WB150F_side

Optická stabilizácia obrazu pomáha najmä na dlhšom konci objektívu, a funguje veľmi slušne, ani pri maximálnom priblížení nie je problém natočiť neroztrasené video, aj keď tu už treba chytiť fotoaparát do dvoch rúk. Svetelnosť objektívu na najdlhšom konci je veľmi dobrých f/5.8. Použitý 14,2 MPix snímač poskytuje možnosť vytvorenia snímky s maximálnym rozlíšením 4320×3240, citlivosť je stanovená v rozsahu ISO 80 – 3200.

Držanie fotoaparátu bude pohodlnejšie pre menšie ruky, grip nie je dostatočne vystúpený aby sa dal obchytiť prstami, a navyše je tu riziko zaclonenia časti blesku prostredníkom pravej ruky. Na handling si jednoducho treba chvíľu zvykať, najmä ak prechádzate z jednoduchého hranatého kompaktu, alebo naopak ultrazoomu s väčším gripom. S hmotnosťou 188 gramov WB150F neunavuje ruku, a s rozmermi 106×60×23 mm ho pohodlne zmestíte do vrecka.

EC-WB150FBPBE3-43906-0

Nízkej hmotnosti prospieva aj ľahký akumulátor SLB-10A, v rovnakom priestore pod dvierkami zo spodnej strany fotoaparátu sa nachádza aj priestor pre pamäťovú kartu. Podporované sú SD, SDHC a SDXC formáty. Nevýhodou ľahkého akumulátora je však jeho pomerne nízka kapacita, a ak budete využívať možnosti fotoaparátu naplno, urobíte približne 150 fotografií. Pri vypnutom Wi-Fi a šetrení bleskom by ste sa mali dostať podľa výrobcu na 270 fotografií.

To však môže byť problém, najmä ak budete častejšie používať displej, blesk no hlavne Wi-Fi adaptér. Na večer strávený s priateľmi a priebežným nahrávaním fotografií na sociálne siete to však stačiť bude, rovnako ako na celodenný rodinný výlet s využívaním celého rozsahu objektívu a častým zoomovaním. V prípade potreby však nie je problém akumulátor dobiť prostredníctvom USB kábla.

Vie to aj bezdrôtovo

Práve vstavaný Wi-Fi adaptér je popri rozsahu objektívu najväčším ťahákom fotoaparátu. Stačí sa pripojiť k domácej bezdrôtovej sieti a dostávate široké možnosti zdieľania fotografií a ovládania fotoaparátu. Samozrejme nesmie chýbať podpora pre Facebook, zhotovenú fotografiu tak môžete okamžite odoslať do albumu, prípadne ju nahrať na SkyDrive, Picasa, alebo Photobucket, pri videu je možnosť nahratia na YouTube. Existuje aj možnosť poslať fotografie či video na mail. Odovzdávanie súborov funguje spoľahlivo a trvá kratšie, než sme čakali.

wb150f

Wi-Fi však umožňuje ovládať fotoaparát aj prostredníctvom telefónu so systémom Android alebo iOS. Smartfón alebo tablet tak možno použiť ako diaľkový ovládač a hľadáčik v jednom, čo sa môže hodiť pri fotení na nedostupných miestach, alebo napríklad pri autoportrétoch. Škoda, že Samsung nedotiahol možnosti bezdrôtového pripojenia ešte ďalej, a neumožnil sťahovanie obrázkov z fotoaparátu aj cez Wi-Fi. Aj keď, táto možnosť tu do istej miery je, ale len v podobe automatického zálohovania fotografií a aj to cez určenú aplikáciu.

capture-it-all

Ako to fotí?

Obrazová kvalita WB150F je na veľmi vysokej úrovni. Pri dobrých svetelných podmienkach je reprezentácia farieb veľmi presná, sú jasné a dynamické, no bez prehnanej saturácie. Ak sa však svetelné podmienky len mierne zhoršia, (stačí fotiť v miestnosti v ktorom nie je priame svetlo) automatické vyváženie bielej má tendencie skresľovať farby do červena. S hranicami medzi kontrastnými plochami si poradil fotoaparát dobre. Rýchlosť zaostrovania je v poriadku, podobne ako iné ultrazoomy s úzkym objektívom aj WB150F trpí dlhším a občas aj nepresným zaostrením pri väčšej ohniskovej dĺžke. Režim inteligentnej automatiky fungoval dobre a nesnažil sa zbytočne používať blesk ak to nebolo nevyhnutné. Výkon blesku je dostatočný len na krátke vzdialenosti (čo je však pri kompaktoch bežným štandardom), ideálnou vzdialenosťou pre fotenie s bleskom je zhruba 2-3 metre.

wb150f_zoom

WB150F dokáže robiť aj dobré makrozábery, pričom zaostriť dokáže už od vzdialenosti zhruba 5 cm. Problému so súdkovitosťou sa však určite nevyhnete. Video fotoaparát natočí v MP4 formáte a v 720p rozlíšení pri 30 fps, vo veľmi dobrej kvalite, aj tu však veľa závisí od okolitého svetla a na videu z oslavy v tmavom podniku bude vidno šum. Ten sa pri fotografiách prejavuje viditeľnejšie niekde okolo ISO 400. Použitý je CCD snímač, a na rozdiel od svojich CMOS konkurentov nedokáže snímať fotografie v rýchlych sekvenciách a chýba aj HDR.

Samsung však veľa dohnal v možnostiach kreatívnej fotografie, a tak je v menu prichystaná kopa filtrov, scénických režimov a možností úprav fotografie. Nechýba ani obľúbený tilt-shift či rybie oko, procesor dokáže previesť fotografie do podoby maľby a starej fotografie, prípadne vytvoriť z fotografií koláže.

magicframe_1

Ak neveríte automatike, je k dispozícii plne manuálny režim (uzávierka od 1/2000s do 16 s), a hoci jeho ovládanie nie je príliš pohodlné, na mnohých kompaktoch ho budete hľadať márne. Pripravených je i množstvo scénických režimov a nechýba ani možnosť tvorby panorámy, kedy stačí držať spúšť, prejsť fotoaparátom po horizonte a procesor automaticky pospája sériu zhotovených obrázkov do jednej panoramatickej fotografie. Rýchlosť posunu fotoaparátu si treba nacvičiť, inak výsledok nebude uspokojivý.

Pre koho sa oplatí?

Samsung WB150F je šikovný fotoaparát, ktorý poteší hlavne aktívne žijúcich ľudí, ktorí sa so svojimi fotografiami ochotne. Vstavaný Wi-Fi adaptér dáva široké „sociálne“ možnosti a dobre pracujúca automatika zasa odbremení od zložitých nastavovaní. V prípade kreatívnej fotografie nechýba množstvo filtrov, plne manuálny režim a ani veľký rozsah objektívu pre priblíženie vzdialených objektov a detailov.

wb150f_award

WB150F je tak univerzálny ultrazoom ukrytý v tele kompaktu, ktorého najväčšou slabinou sú typické boľačky ultrazoomov. Pomalšie ostrenie pri plnom zoome a horší výkon pri slabých svetelných podmienkach. Samsung nastavil svoju novinku veľmi zaujímavo aj cenovo, za WB150F zaplatíte zhruba 180 €, čo je určite veľmi rozumná cena.

      Aktuálnu cenu a dostupnosť fotoaparátu Samsung WB150F v slovenských e-shopoch si môžete overiť na serveri Superdeal.sk

tabulka_WB150F

Za zapožičanie produktu ďakujeme spoločnosti

samsung-logo

Technická špecifikácia:

Snímač: CCD, 14,2 MPix, 1/2.3“ * Objektív: 4,0-72 mm (18× zoom), F3,2-F5,8 * Rýchlosť uzávierky: Smart Auto: 1/8 ~ 1/2,000 s; Program: 1 ~ 1/2,000 s; Night : 8 ~ 1/2,000 s; Manual : 16 ~ 1/2,000 s * ISO: Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 * Kompenzácia: ±2EV (po 1/3EV krokoch) * Meranie expozície: Multi, Spot, Center-weighted, Face Detection AE * Zaostrovanie: TTL automatické (Center AF, Multi AF, Tracking AF, Face Detection AF, Face Recognition AF, Selection AF), manuálne ostrenie * Displej: 460K, 3“ TFT LCD * Nahrávanie videa: 1280×720 (30fps, 15fps), 640×480 (30fps, 15fps), 320×240 (30fps, 15fps) * Stabilizácia obrazu: optická+digitálna * Formáty: JPEG (DCF), EXIF 2.21, DPOF 1.1, PictBridge 1.0, MP4 (Video: MPEG4, AVC/H.264, Audio: AAC) * Vstavaná pamäť:25 MB * Pamäťové karty: SD (do 2GB), SDHC (do 32GB), SDXC (do 64GB) * Vstupy/výstupy: USB 2.0, mikrofón, AV NTSC/PAL * Napájanie: SLB-10A Li-Ion, 4,2V *  Rozmery a hmotnosť: 106,5×59,9×23,4(32,2) mm, 188g (bez batérie a pamäťovej karty) * Plné špecifikácie nájdete na stránke výrobcu

návrat hore

NÁVŠTEVNOSŤ

2019        2018       2017       2016       2015       2014       2013