Ťažký život technológie Bluetooth
- Napísal(a) Matúš Paculík
- Čítať 11688 krát
- Tlač
Technológia Bluetooth je dnes štandardom pri všetkých smartfónoch, tabletoch a nájdeme ju aj pri notebookoch, audiotechnike, či v automobilovom priemysle. Jej začiatky ale boli ťažké a nechýbalo veľa aby zapadla prachom.
Začiatky neboli jednoduché
Nestáva sa to často, keď je používateľmi očakávaná novinka brzdená veľkými hráčmi a problémom s kompatibilitou. Na konci roku 1999 bol osud technológie Bluetooth stále nejasný.
Organizácia na jej podporu síce mala stovky členov, chýbali však veľkí hráči. 3Com (Palm) a Microsoft sledovali Bluetooth pozorne, oficiálne sa k jeho podpore nevyjadrovali.
Zlom nastal až po roku 2001, kedy bolo dostupných vyše 500 zariadení s integrovaným Bluetooth. Dnes je táto technológia štandardom pre všetky nové smartfóny, tablety a notebooky.
Rozumie si až na 100 metrov
Prvé zariadenia s Bluetooth dokázali komunikovať na vzdialenosť maximálne 10 centimetrov, čo bol aj jeden z dôvodov veľmi vlažného prijatia tejto technológie.
Len 10 centimetrový dosah obmedzoval využiteľnosť technológie, keďže zariadenia sa museli pri sebe nachádzať veľmi blízko. Nasledujúce verzie dosah zväčšili – Class 3 na jeden meter, Class 2 na 10 a Class 1 až na 100 metrov.
Zariadenia s rozdielnym dosahom sú kompatibilné, taktiež je zaručená spolupráca zariadení s rozdielnymi verziami. Komunikácia je v tomto prípade limitovaná možnosťami horšieho zariadenia.
Zo slimáka šprintér
Bluetooth nemal spočiatku problémy len s kompatibilitou, ale aj s rýchlosťou prenosu. Reálnych 0,7 Mbit za sekundu dosiahol až pri verzii 1.2. Dovtedy bol prenos vhodný maximálne na posielanie malých obrázkov, alebo krátkych zvonení.
Verzia 2.0 umožnila zvýšenie rýchlosti prenosu až na 2,1 Mbit za sekundu, ale len v prípade podpory EDR. Z jednoduchého označenia Bluetooth 2.0 preto nemuselo byť jasné, akú rýchlosť prenosu zariadenie podporuje.
V roku 2009 bola uvedená verzia 3.0, ktorej teoretická prenosová rýchlosť je až 24 Mbit za sekundu. Pri nej sa ale pôvodné pásmo využíva len na základnú komunikáciu zariadení a dáta sú prenášané cez linku 802.11.
Vývoj sa nesústreďoval len okolo prenosovej rýchlosti, ale snažil sa zníž spotrebu. Dnešné zariadenia majú niekoľkonásobne vyššiu rýchlosť, zároveň je ich spotreba nižšia. V závislosti od rýchlosti to je dokonca len stotina pôvodnej spotreby.
Míľniky technológie Bluetooth
- 1994
Švédska spoločnosť Ericsson vyvíja technológiu Bluetooth. - 1998
Oficiálne uvedenie technológie, koncom roku má organizácia 400 členov (firiem). - 1999
Vytvorená špecifikácia Bluetooth 1.0. - 2000
Bluetooth sa objavuje v prvom telefóne, počítači, myši a v slúchadlách. - 2001
Výrobcovia integrujú Bluetooth do tlačiarní, notebookov a áut. - 2002
Na trhu je dostupných už viac ako 500 zariadení s technológiou Bluetooth. - 2003
Bluetooth je vo verzii 1.2, na svete sa každý týždeň predá milión zariadení s technológiou Bluetooth. - 2004
Verzia Bluetooth 2.0 EDR, na svete sa každý týždeň predajú tri milióny zariadení s technológiou Bluetooth. - 2006
Počet predaných zariadení s Bluetooth dosiahol jednu miliardu, ďalších 10 miliónov sa predá každý týždeň. - 2009
Verzia Bluetooth 3.0 HS s vysokou prenosovou rýchlosťou. V združení Bluetooth je už 12 tisíc výrobcov. - 2011
Bluetooth verzie 4.0 sa po prvý krát na trh dostáva so zariadeniami Apple – dvojica notebookov a smartfón iPhone.