Sledujeme IDF 2013 v San Franciscu: Deň 1
- Napísal(a) Ján Michálek
- Čítať 2598 krát
- Tlač
Každoročne sa koncom leta koná v San Franciscu Intel Developer Forum. Prvý deň tohtoročného IDF sa niesol v znamení mobility, nízkonapäťových produktov a 14 nanometrov.
Aj tento rok bolo pripravených pre novinárov a partnerov Intel z celého sveta 170 technologických ukážok, na ktorých sa ukázalo viac vývojárov než v predchádzajúcich rokoch.
Tablety, telefóny, minipočítače v oblečení, to všetko sú podľa nového generálneho riaditeľa spoločnosti Intel, Briana Krzanicha, segmenty prechádzajúce veľkými zmenami. Krzanich počas otváracej ceremónie IDF 2013 vyzdvihol víziu spoločnosti Intel o tom, ako pokryť všetky tieto segmenty.
Priestor v prvom príhovore dostala aj nová prezidentka Intel, Renee James. Podľa jej vízie nás čaká éra, kedy každý objekt bude súčasťou komputingu. Integrované riešenia preto musia byť menšie, rýchlejšie, univerzálnejšie a produkované vo veľkých objemoch.
Krzanich potvrdil predstavenie platformy Bay Trail na tento týždeň. SoC novinka bude vyrábaná 22 nm procesom, a vďaka nízkym energetickým nárokom mikroarchitektúry Silvermont, na ktorej je postavená bude poháňať množstvo zariadení s OS Android a Windows, najmä tablety a 2-in-1 zariadenia (konvertibilné tablety). Práve tento segment trhu zaznamenáva masívny rast, smartfóny a tablety preberajú funkcie osobných počítačov, a pridaním klávesnice sa stávajú praktickejšie a efektívnejšie pre každodennú prácu. Vrchol ultramobilných produktov nás podľa Intelu ešte len čaká, pričom o svoje miesto sa budú hlásiť počítač v oblečení, senzory a robotické aplikácie moderných technológií do každodenného sveta.
Príklad takýchto riešení predstavil Intel v podobe procesorovej rodiny Intel Quark. Nízkonapäťové produkty rozšíria dosah Intel na nové segmenty, ako napríklad „internet things“ a počítače zabudované do oblečenia. Quark SoC dosahuje pätinu rozmerov Atomu, a spotrebuje len desatinu energie. Intel reaguje na tento rastúci trh prechodom od CPU-centralizovanej na SoC architektúru. Osobných asistentov v náramkoch sa dočkáme možno skôr, než sme čakali. Intel začne s dodávkou referenčných základných dosiek pre túto platformu ešte v poslednom štvrťroku 2013, aby pomohol naštartovať svojich partnerov a urýchliť ich vývoj.
Hovorilo sa aj o nových LTE riešeniach od Intel. Viacmódový čip Intel XMM 7160 je pripravený pre globálny LTE roaming, čím odbúrava multipásmové prekážky 4G konektivity. Budúca generácia XMM 7260 pre rok 2014 je v súčasnosti už vo vývoji. Novinkou je smartfónová platforma obsahujúca XMM7160 LTE určená pre ďalšiu generáciu SoC s procesormi Atom pre smartfóny a tablety s označením Merrifield, ohláseným na rok 2014.
Krzanich demonštroval aj prvé 14 nm systémy Broadwell. Produkcia produktov tejto rodiny je naplánovaná ešte na tento rok, a vďaka menšiemu výrobnému procesu by mal Broadwell poskytnúť vyšší výkon, úspornejšiu prevádzku a nízke nároky na chladenie pre novú generáciu ultrabookov, tabletov a mobilných dizajnov. Tým, že Intel prenesie všetky svoje sily výrobného procesu a architektonického vodcovstva do procesorovej rodiny Atom, plne potvrdí záujem udržať Atom procesory a ďalšie produkty postavené na budúcej mikroarchitektúre “Airmont” na trhu, ktorá bude rovnako využívať 14nm výrobný proces.
Intel ako jediná spoločnosť ponúka 3-D Tri-gate tranzistory a vďaka 22 nm procesu je podľa svojich predstaviteľov v zhruba v trojročnom náskoku v tranzistorovej technológii. Druhá výrobná generácia 3-D Tri-gate bude vyrábaná v 14 nm dizajne, prinášajúcom vyšší výkon na jednotku spotreby a teda vyššiu efektivitu vyžadovanú modernými mobilnými zariadeniami.
Jedným z veľmi výhodných biznisov pre Intel predstavujú dátové centrá, ktorých trh generuje pre Intel viac ako 10 miliárd USD ročne. Narastajúci dopyt po sprostredkovaných službách, on demand obsahu a cloudových riešeniach predstavuje aj rastúci dopyt po serveroch, sieťových komponentoch a bezpečných úložiskách. Intel prezentoval novú procesorovú rodinu Xeon pre dátové centrá. Pre mikroservery už bol predstavený rad 64-bitových procesorov Intel Atom C2000.
Nová prezidentka spoločnosti, Renee James predstavila víziu spoločnosti v nadchádzajúcich desaťročiach. O roku 2050 vraj bude 70% svetovej populácie obývať megamestá, a práve vývoj polovodičových technológií má uľahčiť správu a manažment výmeny dát medzi týmito masívnymi zdrojmi informácií. Zber dát bude pritom tou ľahšou časťou úlohy. Podstatnejšie bude ich premena na poznatky, aby technológie Intel pomohli vzdelávať, a posilniť výskum a vedu.